1. עמוד הבית
  2. »
  3. תאונות שונות
  4. »
  5. פיצוי על תאונת דרכים | שאלות ותשובות מעו"ד נזיקין

פיצוי על תאונת דרכים | שאלות ותשובות מעו"ד נזיקין

Last updated on June 13th, 2018 at 11:48 am

תביעות במקרי תאונות דרכים

אנחנו יודעים שיש לך שאלות בנוגע לתביעות במקרים של תאונות דרכים. לכן קיבצנו את השאלות הנפוצות ביותר מביניהן והשבנו בצורה מפורטת.

כעקרון 7 שנים מיום התאונה. אצל מי שהיה קטין בעת התאונה (מתחת לגיל 18), מתיישנת התביעה בגיל 25.
 
החלקה עם אופנוע על הכביש היא תאונת דרכים לכל דבר ועניין, ובמידה שנגרם נזק גוף לנהג או לנוסע, ניתן לתבוע את חברת הביטוח שביטחה את האופנוע בביטוח חובה.
 
ברפואה מוכרים מקרים של נזק שנגרם לבלוטת התריס, ואף סרטן שהתפתח בבלוטת התריס, כתוצאה מחבטה שספג הגוף בזמן תאונת דרכים. במקרה שכזה, הנזק נכלל בתביעה בגין תאונת הדרכים כנגד חברת הביטוח שביטחה את הרכב בביטוח חובה.
 
לעיתים ניתן לתבוע את משרד הביטחון ולבקש הכרה כנכה צה"ל ולעיתים ניתן לתבוע את חברת הביטוח של הרכב לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. יש לפנות לייעוץ משפטי.
 
שכר הטרחה נקבע בחוק בשיעור של 8% מהפיצוי במקרה של סגירת התיק בפשרה ללא הגשת תביעה לבית משפט, 11% מהפיצוי במקרה של סגירת התיק בפשרה לאחר הגשת תביעה לבית משפט, ו-13% מהפיצוי במקרה של פסק דין.
תאונה בדרך לעבודה נחשבת הן כתאונת עבודה והן כתאונת דרכים. עקרונית, ניתן לקבל פיצוי הן מהמוסד לביטוח לאומי והן מחברת הביטוח של הרכב המעורב בתאונה, תלוי בנסיבות המקרה.
 
תאונת מלגזה בעבודה נחשבת, ככלל, הן כתאונת דרכים והן כתאונת עבודה. המשמעות היא כי ניתן להגיש תביעה הן לביטוח הלאומי והן כנגד חברת הביטוח שביטחה את המלגזה לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.
 
ניתן לתבוע על טראומה נפשית לאחר תאונת דרכים, אך לשם כך יש חשיבות לשאלה האם נפגע הטראומה היה "חלק" מהתאונה או רק "צופה מהצד". מומלץ להתייעץ עם עורך דין הבקי בתחום תאונות הדרכים.
 
במידה שתאונת האופניים קרתה עקב מעורבות ישירה או עקיפה של רכב מנועי, ניתן לראות במקרה, בתנאים מסוימים, תאונת דרכים. במידה שפרטי נהג הרכב ידועים, יידרש פיצוי מחברת הביטוח שלו ובמידה שפרטי הנהג אינם ידועים, יידרש פיצוי מקרנית. 
 
במידה שמדובר בתאונת אופניים עקב מכשול בשטחה של רשות מקומית, ישנה אפשרות, בתנאים מסוימים, לתבוע את הרשות המקומית אשר בשטחה ארעה התאונה.
אם נפצעת בתאונת דרכים, עליך לפנות לעורך דין בתחום תאונות הדרכים, שינחה אותך אלו מסמכים עליך לאסוף, ויכין עבורך תביעת תאונת דרכים נגד חברת הביטוח של הרכב המעורב בתאונה.
 
שתפ/י באמצעות: