תשובה לכל שאלה בנושא רשלנות רופאים

  1. עמוד הבית
  2. »
  3. תשובה לכל שאלה בנושא רשלנות רופאים

Last updated on March 21st, 2018 at 09:59 am

שאלות נפוצות על רשלנות רפואית במגוון התחומים

ניתוחים חוזרים לקיצור קיבה הם דבר נפוץ, במקרה שהניתוח הראשון לא השיג תוצאה מיטבית. יש לבדוק היטב האם נשארה נכות לצמיתות כתוצאה מהניתוחים, והאם נכות זו היא תוצאה של התנהלות בלתי סבירה של המנתחים. עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית יוכל לברר לך זאת על מנת לדעת אם יש הצדקה להגשת תביעה.

פגיעה בשלפוחית שתן או באיברים פנימיים אחרים תוך כדי ניתוח גניקולוגי היא אפשרית, ולפעמים נובעת כתוצאה מהתנהלות בלתי סבירה של המנתח הנחשבת לרשלנות רפואית בניתוח גניקולוגי (כגון: חוסר זיהוי נכון של האנטומיה בסביבת הניתוח, חוסר זהירות ועוד). עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית יוכל לבדוק היטב את התיקים הרפואיים על מנת לברר את סיכויי תביעת הרשלנות.

גרד הוא אכן אחד התסמינים המחשידים למחלת הודג'קין, ואם הרופא לא ביצע בירור מתאים על מנת לשלול את קיומה של המחלה, ייתכן שניתן יהיה להגיש תביעת רשלנות רפואית על היעדר איבחון במועד של מחלת ההודג'קין.

כמו בכל פרוצדורה ניתוחית, גם בניתוח לפרוסקופי לכריתת כיס מרה תיתכן רשלנות רפואית, באם המנתח סטה מהפרקטיקה הרפואית המקובלת והסבירה. עם זאת, לא כל סיבוך בניתוח מהווה רשלנות, ויש להתייעץ עם עו"ד המתמחה ברשלנות רפואית.

הנושא של קשר אמיתי בחבל הטבור איננו פשוט כלל. יש לקבל נתונים יותר ספציפיים, כגון סימני אזהרה במהלך ההריון כמו ירידה בתנועות עובר, ההתנהלות בחדר הלידה עצמו ועוד, כדי להחליט האם ישנה עילה לתביעה בשל רשלנות רפואית במהלך הריון או בלידה.

ראשית כל יש לבחון האם ישנה עילת תביעה בכלל, כלומר האם ניתן היה לאבחן מוקדם יותר את המחלה, והאם לאבחון מוקדם יותר הייתה יכולה להיות השפעה לטובה על הפרוגנוזה של המחלה. הגורם הנתבע הוא הרופא שכשל באבחון, אולם ברוב המקרים, מי שייתבע מפורשות בכתב התביעה הוא המוסד הרפואי שהעסיק את הרופא (בית החולים או קופת החולים).

באם יוכח כי הפגיעה בשלפוחית השתן במהלך הניתוח לכריתת הרחם התרחשה כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של המנתח, ניתן יהיה להגיש תביעת רשלנות רפואית בגין פגיעה בשלפוחית שתן במהלך ניתוח לכריתת רחם.

ניתוח לתיקון שקע בחזה יכול להיות ניתוח מסיבות קוסמטיות גרידא או אף מסיבות רפואיות כבדות משקל, כגון שיפור תפקודי הנשימה. במקרה של החמרה במצב כתוצאה מהניתוח, ניתן להגיש תביעה ברשלנות רפואית, אם אכן ההחמרה נגרמה כתוצאה מהתנהלות בלתי סבירה של המנתח.

אם אכן מסתבר שכתוצאה מרשלנות רפואית נמנעה מאישה האפשרות להכנס להריון, למשל עקב מצב הנקרא "תסמונת אשרמן" (הידבקויות תוך רחמיות), ייקבע גובה הפיצוי בהתאם לנסיבות שונות כמו גילה של האישה, האם הספיקה כבר להוליד ילדים ועוד.

התשובה לשאלה צריכה להינתן ע"י מומחה רפואי. אם התשובה חיובית, יש לבחון את הפן המשפטי, כלומר האם רופא סביר יכול היה למנוע את היפרדות השליה, ואזי תיתכן עילת תביעה.

על פניו הנזק נשמע רציני ביותר, ויש לבחון לעומק מה התרחש וכיצד בוצע הניתוח, כדי לדעת האם קיימת עילת תביעה ברשלנות רפואית.

נזק מוחי לאחר הרדמה בניתוח לב, הוא נזק אפשרי, ויש לבדוק האם הייתה התנהלות בלתי סבירה של הצוות הרפואי בזמן הניתוח או במעקב שלאחריו. באם כן, ניתן יהיה להגיש תביעת רשלנות רפואית בגין נזק מוחי לאחר הרדמה בניתוח לב.

מדובר בשאלה רפואית שעל רופא מומחה לבחון בהתאם לנסיבות המקרה הספציפי. אם אכן מתברר שפעולה זו הייתה יכולה למנוע לידה מוקדמת של פג, הסובל מנזקי פגות, תיתכן בהחלט האפשרות להגיש תביעת רשלנות רפואית לפיצוי הילד והוריו.

החלטה רפואית על ניתוח לתיקון שבר ביד, או לחילופין טיפול שמרני לשבר ביד (ללא התערבות ניתוחית), היא, כמובן, תלויה בנסיבות המקרה והחולה. ייתכן שרופא שלא ניתח במועד את השבר, וכתוצאה מכך נגרם נזק בלתי הפיך ליד עקב איחוי לא טוב של השבר, סטה מפרקטיקה רפואית סבירה. כאמור, יש לבחון את הנסיבות על מנת לדעת האם קיימת עילת תביעה ברשלנות רפואית.

קרע בשלפוחית השתן הוא כמובן משהו שאיננו אמור להתרחש בזמן ניתוח לתיקון בקע מפשעתי, עם זאת אין הדבר מעיד בהכרח על רשלנות. רק אם הפגיעה התרחשה כתוצאה מהתנהלות בלתי סבירה של המנתח, מדובר ברשלנות רפואית ולא בסיבוך בלתי נמנע של ניתוח.

שתפ/י באמצעות: