שאלות ותשובות עמוד 6

  1. עמוד הבית
  2. »
  3. שאלות ותשובות עמוד 6

Last updated on February 7th, 2019 at 11:25 am

שאלות על רשלנות רפואית ? הגעת למקום הנכון

לא כל טעות או סיבוך בניתוח מקנים עילת תביעה ברשלנות רפואית. יש לבחון האם בשעת הניתוח התרחשה סטייה מפרקטיקה רפואית סבירה ואם התשובה חיובית, ניתן יהיה להגיש תביעת רשלנות רפואית. כך למשל, ביצוע צנתור לב שלא לפי הכללים המקובלים עשוי להוות רשלנות רפואית בצנתור לב ולזכות בפיצוי כספי.

יש לפנות לייעוץ משפטי שילווה בהתייעצות עם מומחה רפואי בתחום. השאלה בבסיסה היא כפולה: ראשית, האם ניתן היה לגלות את הסרטן בשלב מוקדם יותר משהתגלה. שנית, האם לאבחון מוקדם יותר הייתה השפעה על מהלך המחלה. באם התשובה לשתי השאלות חיובית, קיימת הצדקה לתביעה בגין רשלנות רפואית.
להרחבה ראה מאמר בנושא רשלנות רפואית בגילוי סרטן השד.

יכול להיות שכן, החתמת המטופל על טופס הסכמה לניתוח או לטיפול כזה או אחר אינה מהווה חסינות של הרופא מפני תביעת רשלנות רפואית- במילים אחרות- אם הייתה רשלנות בטיפול אז אין משמעות מיוחדת לעובדה שהמטופל חתם על טופס הסכמה לטיפול.

ניתן לתבוע רופא שיניים על רשלנות רפואית, ככל רופא אחר, באם אכן התנהג כרופא בלתי סביר וכתוצאה מכך נגרם נזק למטופל.

תסחיפים לריאות הם תופעה רפואית אשר גורמי הסיכון לה (כגון: עישון, שימוש בגלולות למניעת הריון, השמנה) מוכרים מאוד. לפיכך, אם לא ניתנו אזהרות מתאימות למטופל לגבי גורמי הסיכון ובעקבות כך נגרמו התסחיפים ו/או לא אובחנו או טופלו התסחיפים בזמן, ניתן לבסס תביעת רשלנות רפואית בגין התסחיפים לריאות.

אם נפגעת בניתוח גב, ייתכן שהנזק נגרם כתוצאה מרשלנות רפואית בניתוח הגב. במקרה כזה, ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית נגד הרופא המנתח ונגד המוסד הרפואי שבו נערך הניתוח.

תלוי בנסיבות המקרה- התקף לב נחשב כמצב חירום רפואי עקב סכנה מיידית לנכות קשה ואף מוות ולכן על הרופאים לנקוט במשנה זהירות ולתת את מלוא תשומת הלב לתלונות של חולה העשויות לרמז על התפתחות של התקף לב, כגון: תלונות על לחץ בחזה. במידה שהחולה הציג בפני הרופא תלונה העשויה לרמוז על התפתחות של התקף לב, על הרופא לבצע את כל הבדיקות הנחוצות על מנת להגיע לאבחנה הנכונה, בין היתר באמצעות ביצוע אק"ג דחוף, בדיקות דם מסוימות, צנתור ועוד. במקרים בהם הרופא לא מבצע הפעולות הנחוצות והחולה עובר התקף לב, עשויה להיות לנפגע עילת תביעה ברשלנות רפואית עקב איחור באבחון ובטיפול בהתקף לב.

ישנן לא מעט תביעות רשלנות רפואית בגין רשלנות באבחון תסמונות גנטיות במהלך ההיריון, כולל תסמונת דאון. בתביעות אלו של "הולדה בעוולה" יש לבחון נסיבותיו של כל מקרה ומקרה, בין היתר יש לברר-
א. האם במהלך ההיריון הפנו אותך לבצע בדיקות המתאימות לנתונייך האישיים- כגון בדיקת מי שפיר לאישה אשר במועד התעברותה היתה בת 35.
ב. האם הבדיקות שעברת בוצעו כהלכה.
ג. האם לא היו בבדיקות שעברת סימנים אשר חייבו ביצוע בירור מכוון לשלילת התסמונת- כגון במקרה בו מתגלים ערכים גבוליים בבדיקת חלבון עוברי.
ד. האם יידעו אותך בדבר קיומן של בדיקות נוספות לאיתור התסמונת הניתנות לביצוע באופן פרטי (אף אם אינך זכאית למימון הקופה בביצוען) כגון בדיקת אקו לב עוברי.

בכל מקרה בו נולד ילד עם תסמונת גנטית כזו או אחרת, מומלץ לפנות להתייעצות על מנת לברר האפשרות לקבל עבור הילד פיצוי כספי שיאפשר עזרה מסוימת בהתמודדות עם צרכיו.

התובעים במקרה של תביעה על נזק בלידה הם גם הילד שתובע את נזקיו שלו וגם ההורים, שיכולים לתבוע את ההוצאות הכרוכות בגידול הילד עם נזקיו, פיצוי עבור הנזק הנפשי שנגרם להם ועוד.

מחלות מעי דלקתיות מתחלקות לכמה סוגים, ויש לבדוק את הנסיבות הספציפיות של כל מקרה ומקרה על מנת לדעת האם רשלנות רפואית גרמה למחלת מעי דלקתית. מומלץ לפנות לעורך דין בתחום הרשלנות הרפואית.

במידה שמטופל עבר רשלנות רפואית במסגרת טיפול בבית חולים, קיימת אפשרות לתבוע פיצויים מבית החולים.
על אף שקיימת אפשרות לתבוע אישית את הרופאים או את מי מהצוות הרפואי (כולל אנשי מעבדה, אחיות וכו') אשר היו מעורבים בטיפול הרשלני, אנו נוהגים לתבוע במקרים אלו את הבעלים של בית החולים, החב באחריות שילוחית של עובדיו ו/או בעלי חוזיו.

בתי החולים במדינת ישראל נמצאים חלקם בבעלות פרטית או מעין פרטית וחלקם בבעלות של מדינת ישראל- משרד הבריאות ו/או בעלות עירונית.

השאלה היא מאוד רחבה. התשובה תלויה בנסיבות המקרה כמו: האם הרקע הרפואי של האדם שניתנה לו התרופה איפשר לרשום לו אותה? האם אחד ממרכיבי התרופה היה מסוכן? האם נבדקה השפעת התרופה ביחס לתרופות אחרות אותן נוטל המטופל?, לייעוץ פרטני כדאי לפנות לעורך דין.

איחור בטיפול במקרה של אירוע מוחי עשוי להוות רשלנות רפואית. בדומה לאירוע של התקף לב, גם במקרה של אירוע מוחי ישנה חשיבות רבה לאבחנה ולטיפול מהירים. קיימים כיום אמצעים המאפשרים מזעור משמעותי ואף מניעה של כל נזק נלווה, במידה שמאבחנים את האירוע המוחי ומטפלים במטופל בתוך שעות בודדות, באמצעות תרופות מתאימות ו/או על ידי התערבות כגון צנטור מוח וכו'.

במידה שמוכח כי נעשה למטופל ניתוח שלא היה בו כל צורך, למשל במקרה שניתן היה להתספק במעקב בלבד אחר מצבו של המטופל, אזי בית המשפט יפסוק פיצוי שישקף הנזק- במידה שמדובר בניתוח מיותר, שלא הותיר אחריו כל נזק בלתי הפיך, הפיצוי שייפסק ישקף את הכאב והסבל, הצער ועוגמת הנפש שנגרמו למטופל בגין ניתוח ואשפוז מיותרים. כמו כן, ייפסק פיצוי בגין אובדן ימי עבודה, עזרה וסיעוד שניתנו למטופל סביב הניתוח המיותר וכו'.

במידה שהניתוח המיותר גרם למטופל נזק בלתי הפיך או מוות חו"ח, אזי על הפיצוי לשקף מלוא הנזק שנגרם.

רשלנות רפואית בסקירת מערכות מורחבת בהיריון היא נושא מורכב שלו פנים רבות. על מנת לבחון האם סקירה זו בוצעה כנדרש יש להתייעץ עם מומחה אולטראסאונד מתאים שיחווה דעתו האם המום או הפגם שלא נתגלו היו אמורים להתגלות לפי כללי הרפואה הטובה, שאם כך הדבר יכול ומדובר במקרה שלך ברשלנות רפואית במעקב הריון.

שתפ/י באמצעות: