מהי רשלנות רפואית? מהו הפיצוי בשל רשלנות רפואית? שאלות ותשובות ע"י עורכי דין

  1. עמוד הבית
  2. »
  3. מהי רשלנות רפואית? מהו הפיצוי בשל רשלנות רפואית? שאלות ותשובות ע"י עורכי דין

Last updated on September 21st, 2018 at 01:48 pm

רשלנות רפואית

מידע בנושא רשלנות רפואית מנוסח על דרך שאלות ותשובות

רשלנות רפואית של רופא משפחה הינה התנהלות בלתי סבירה של הרופא תוך סטייה מרמת רפואה טובה ומקובלת. לרופא המשפחה תפקיד מרכזי בתהליך אבחון מחלות אצל מטופלים, עקב היותו "שומר השער", דהיינו הגורם שאמור לשמוע את תלונות החולה ולהפנותו לבדיקות המתאימות, במכונים רפואיים ואצל רופאים מומחים.
ישנה פסיקה עניפה של בתי המשפט הקובעת כי על רופא המשפחה מוטלת אחריות רחבה לבריאות המטופלים, מעצם תפקידו במערך הרפואי.
על רופא המשפחה לשמוע את תלונות החולה, לברר את הרקע של החולה ולחקור בדבר תחושותיו ולהפנותו במידת הצורך לבדיקות נוספות.
סטייה מחובות אלו עשוייה להוות רשלנות רפואית של רופא משפחה.

ניתוח אפנדיציט הוא ניתוח נפוץ ופשוט יחסית, אך לעתים יכולה להתרחש רשלנות בניתוח, שגורמת לנזקים לא קלים, כגון קרע בחלקי המעי הסמוכים לתוספתן. במקרה שבו תוכח התנהלות בלתי סבירה של הרופא בניתוח, שגרמה לנזק, ניתן יהיה להגיש תביעה על רשלנות בניתוח.

בכל ניתוח, ודאי ניתוח גדול כניתוח לב, קיימים סיכונים וסיבוכים שיכולים להתממש, גם אם פעלו המנתחים בצורה סבירה וטובה. אירוע מוחי הוא אחד מן הסיבוכים האפשריים של ניתוח לב, וכדי לענות על השאלה האם אכן מדובר בסיבוך בלתי נמנע או שמא ברשלנות רפואית, יש לבחון את התיקים הרפואיים ולהסתייע בייעוץ משפטי ורפואי.

תינוק פגוע מוחין יכול לתבוע פיצוי על נזקיו, באמצעות הוריו, אם אכן פגיעתו נבעה מרשלנות רפואית במהלך ההריון ו/או הלידה ו/או המעקב לאחר הלידה. גם מקרה של נזק מוחי לפג בשל ניהול הריון תאומים כושל עלול להוות עילה לתביעת פיצויים.

עשויים להיות מקרים בהם דימום מוחי אצל פג יהווה רשלנות רפואית בלידה, למשל במקרה בו לא ניתן ליולדת הטיפול המקובל בסטרואידים בזמן שצריכים היו לצפות את לידתו של הפג.

ניתוחי ראש (מוח) כרוכים בסיכונים מעצם טיבם. רוב ניתוחי הראש הינם ניתוחים להסרת גידולי מוח, כשהשכיח שבגידולים אלו הוא המנינגיומה (גידול שומני שפיר בד"כ). ישנם מצבים בהם מתרחשת רשלנות רפואית בניתוח ראש/מוח. ניתן להצביע על מספר מקרים שכבר נפסק לגביהם בבתי המשפט כי המדובר ברשלנות רפואית בניתוח ראש/מוח:
מצב בו נעשה ניתוח שלא היה הכרחי– כאמור, ניתוח ראש כרוך בסיכונים משמעותיים, ולכן ככל שמדובר בגידול שפיר, שאינו גורם לנזק למבנים חיוניים במוח, ניתן בהרבה מקרים להסתפק במעקב בלבד (לנתונים כגון- גודל הגידול, מיקומו האנטומי במוח, גילו של המטופל ומצבו הבריאותי הכללי, יש משקל בקביעת ההחלטה אם לנתח או רק לעקוב).
מקרים בהם הטכניקה הניתוחית שננקטה לא היתה סבירה– למשל התעקשות המנתח על כריתת חלק מגידול אשר נמצא במקום מסוכן, וגרימת נזק בלתי הפיך למטופל עקב כך.
מקרים בהם המעקב אחר מצבו של המנותח היה לקוי- רשלנות רפואית בניתוח ראש יכולה להתרחש גם לאחר הניתוח- במצב בו לא נעשה מעקב סביר אחר מצבו של המנותח- כעקרון ברוב בתי החולים האחריות לעקוב אחר מצבו של החולה היא של הרופא המנתח- במקרים בהם מצבו של החולה מתדרדר ולא ניתן טיפול מתאים (למשל טיפול בזיהום שהופיע או בדימום שגורם ללחץ תוך מוחי), עשויה להתרחש רשלנות רפואית בניתוח מוח/ראש אף בשלב זה.

במקרה רשלנות של רופא, החוק מאפשר לתבוע אותו אישית או את המוסד הרפואי המעסיק. ברוב המקרים, דרכנו היא שלא לתבוע את הרופא אישית, אלא במקרים שאינם מותירים ברירה (כגון, במקרים שבהם המוסד הרפואי מתנער מהרופא, או במקרים שבהם הרופא פעל עצמאית).

הכוונה בנכות תפקודית היא לפגיעה פיסית או נפשית הגורעת מהיכולת התפקודית של הנפגע. למשל, במקרה של אדם שסובל מאי ספיקת לב בשל התקף לב שעבר, נכותו הרפואית תשקף את היקף הפגיעה בלב מבחינה רפואית "טהורה", ואילו הפגיעה התפקודית תשקף את השלכות אי ספיקת הלב על תפקודו של הנפגע- לדוגמה- קושי בביצוע מאמצים פיסיים בעבודה, בבית ובכלל. הנכות התפקודית היא המשפיע יותר על גובה הפיצוי לו יהיה זכאי הנפגע, במקרה הנ"ל- תשפיע הנכות התפקודית על גובה הפיצוי בשל נזקי התקף הלב שחווה.   

התשובה חיובית. בלא מעט מקרים שיתוק מוחין (CP) נובע מרשלנות רפואית בהריון או בלידה. כך למשל, ישנם פסקי דין רבים בהם נקבעה רשלנות רפואית סביב הלידה, כאשר לא בוצע ניתוח קיסרי דחוף להוצאתו של עובר שהראה סימני מצוקה עוברית.
לעיתים ה-CP הינו משני ללידה מוקדמת ופגות- במקרים אלו צריך לבדוק האם צריך היה לאבחן אצל היולדת גורמי סיכון ללידה מוקדמת ובמידה שכן- האם ננקטו הפעולות הנחוצות לצורך הארכת משך ההריון, והבשלת מערכות העובר (למשל באמצעות טיפול ביולדת בסטרואידים לפני הלידה).
במידה שילדכם סובל מ-CP, מומלץ לפנות ולהתייעץ בנדון עם עו"ד הבקי בתחום. הפיצויים שנפסקים במקרים של רשלנות רפואית שהובילה לשיתוק מוחין (CP) מיועדים להיטיב ככל הניתן את מצבו של הניזוק, מעבר לזכויות המינימום שניתנות במסגרת הביטוח הלאומי.

ניתוח אפנדיציט לכריתת תוספתן לא אמור להסתבך עם קרע במעי. במידה שהקרע במעי נגרם כתוצאה מרשלנות רפואית בזמן ניתוח האפנדיציט, ניתן יהיה להגיש תביעה ברשלנות רפואית.

לא כל עיכוב באבחון סרטן מהווה רשלנות רפואית. הדבר תלוי בסוג הסרטן, צורת התפתחותו, הזמן שחלף מהרגע שבו ניתן היה לגלותו ועד שנתגלה בפועל ועוד. כך למשל איחור בגילוי גידול סרטני בגבו של מטופל, גרם לאיחור בביצוע ניתוח בעמוד השדרה להסרת הגידול אשר לחץ ודחק חוט השדרה וגרם נזק לאיש. בשל כך פוצה הוא לאחר שהגשנו עבורו תביעה. 

על פי הידע הקיים כיום, ניתן לאתר בבדיקת אולטראסאונד סימנים המחשידים לקיומה של ambiguous genitalia, למשל, מצב שכיח בתסמונת זו הינו כאשר שק אשכים חצוי (bifid scrotum) נראה בבדיקת האולטראסאונד כשפתיים נפוחות (labia major), ופין קטן (short penis) של העובר נראה בבדיקת האולטראסאונד כמו דגדגן גדול במיוחד (hypertrophied clitoris). תמונה שכזו אמורה להדליק אצל הרופא מבצע הבדיקה "אור אדום", המחייב המשך בירור סביב מין העובר, לרבות ובין היתר באמצעות ביצוע סקירה מכוונת של איבר המין של העובר, ובדיקות נוספות כגון- בדיקת כרומוזומים במי שפיר. לעיתים מצב של ambiguous genitalia עשוי להוות חלק מסנדרום גנטי רחב ולכן יש להפנות האישה ההרה בנסיבות שכאלו לייעוץ גנטי מתאים.

אי הפניית אישה הרה לבדיקות המתאימות במקרה של חשד ל-ambiguous genitalia אצל העובר, עשוי להוות רשלנות רפואית בהריון- ולאפשר הגשת תביעה בגין הולדה בעוולה.

רשלנות רפואית היא התרשלות במתן טיפול רפואי, לרבות ובין היתר, התרשלות באבחון, התרשלות בטיפול, התרשלות במסירת מידע למטופל וכו'. השאלה מהי רשלנות רפואית הינה בסופו של דבר שאלה של סבירות הפעולה המבוקרת. למשל, התנהלות בלתי סבירה/נבונה שאינה עומדת בקרטריונים המקובלים עשויה להיחשב כרשלנות רפואית. בית המשפט הוא הקובע האם המדובר ברשלנות רפואית או לא, על סמך התרשמותו מהראיות המובאות בפניו, בין היתר, באמצעות חוות דעת של מומחים רפואיים. לצורך ייצוג בתביעה זו צריך לשכור שירותי עורך דין רשלנות רפואית.

למקרה ברור של רשלנות רפואית קרא/י על תביעה שהגשנו בשל ביצוע רשלני של חוקן למטופל שגרם לו לקרע של הרקטום ונכות קשה.

גובה הפיצוי בגין רשלנות רפואית בניתוח נקבע בהתאם לנתונים של כל מקרה ומקרה. גובה הפיצוי הכספי עקב רשלנות רפואית בניתוח, מושפע בראש ובראשונה מנתוניו האישיים של הנפגע, לרבות ובין היתר, גילו, עיסוקו ושכרו, מצבו האישי, צרכיו הרפואיים והשיקומיים בעקבות הפגיעה וכו'. ככל שמדובר בנפגע צעיר יותר, בריא יותר ועשיר יותר, אשר ניזוק בצורה משמעותית יותר עקב הרשלנות רפואית בניתוח, כך יגדל גובה הפיצוי שייפסק בגין רשלנות רפואית בניתוח. בהקשר זה ניתן לומר שיש משקל לשאלה האם הנפגע היה "מנכ"ל או מובטל".
בקביעת גובה הפיצוי הכספי במקרים של רשלנות רפואית בניתוח, מביאים בחשבון גם את חומרת המעשה הרשלני, עת מחשבים הפיצוי בגין כאב וסבל, צער ועוגמת נפש.
להרחבה בנושא ראה פיצויים בגין רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית בלידה הינה שם כולל למעשים ו/או מחדלים של המערך הרפואי סביב ההריון, אשר גרמו בסופו של דבר לנזק גוף לתינוק או ליולדת. רשלנות רפואית בלידה יכולה להתרחש בשלב הטרום הריוני- למשל, בעת ייעוץ גנטי של בני הזוג; רשלנות רפואית בלידה יכולה להתרחש בשלב ההריון עצמו, למשל בהתעלמות מממצאים שהתגלו ו/או צריכים היו להתגלות בבדיקת אולטרה סאונד, כגון מומי פנים ולב; רשלנות רפואית בלידה יכולה להתרחש גם בסמוך ללידה, למשל במקרה של עיכוב בביצוע ניתוח קיסרי, בנוכחות מצוקה עוברית; רשלנות רפואית בלידה יכולה להתרחש גם במהלך הלידה, למשל כשמתעקשים לחלץ עובר גדול מדי, בטכניקה לא מקובלת, העשויה לגרום לנזק קשה לוולד, כגון שיתוק ע"ש ארב; רשלנות רפואית בלידה יכולה להתרחש גם בסמוך לאחר הלידה, למשל בעת טיפול בפג בפגיה.
בכל מקרה בו נולד תינוק עם נזק או אם נגרמו נזקים ליולדת סביב הלידה, מומלץ לפנות ולהתייעץ בנדון עם עורך דין הבקי בתחום של רשלנות רפואית בלידה.

שתפ/י באמצעות: