שאלות ותשובות על רשלנות רפואית

  1. עמוד הבית
  2. »
  3. שאלות ותשובות על רשלנות רפואית

Last updated on April 23rd, 2018 at 01:01 pm

תביעות רשלנות רפואית-מידע משפטי

אם הגעת לכאן, כנראה שאת/ה מחפש/ת מידע  על רשלנות רפואית. ריכזנו כאן מידע נרחב ואל תהסס/י לפנות אלינו לייעוץ לא מחייב.

ברפואה המודרנית כיום, ישנן דרכי אבחון וטיפול מתקדמות ביותר, היכולות למנוע כל נזק שארי באדם שמתחיל לפתח סימנים לאוטם מוחי. לכן, מומלץ לבחון המקרה לגופו, על מנת להסיק האם התרחשה רשלנות רפואית באבחון ובטיפול של החולה.

לאחר שכמובן מוכיחים שהתרחשה רשלנות רפואית באבחון סרטן מעי הגס בבדיקת קולונוסקופיה, בוחנים את נסיבותיו הפרטניות של הניזוק, כדי לקבוע את גובה הפיצוי המגיע לו.

הפיצוי על רשלנות רפואית שגרמה להתקף לב נגזרת מנתוניו של הניזוק, בין היתר גילו, מצבו התעסוקתי לפני ואחרי האירוע, מידת הנכות שנגרמה לו, צרכיו הרפואיים והשיקומיים, תלות בזולת וכד'.

יש לבחון את המקרה בעזרת רופא מומחה מתאים, על מנת לקבוע האם השבר שנגרם בניתוח, התרחש כתוצאה מרשלנות רפואית.

פגיעה במעיים בזמן ביצוע ניתוח קיסרי היא משהו שכמובן איננו אמור להתרחש. עם זאת, יש לבדוק את נסיבותיו הספציפיות של המקרה על מנת לקבוע האם הפגיעה התרחשה כתוצאה מהתנהלות בלתי סבירה של המנתח, קרי רשלנות רפואית.

ייתכן שניתוח גב שגרם לשיתוק התנהל בצורה בלתי סבירה, תוך ביצוע מעשים או מחדלים בניגוד לפרקטיקה המקובלת. במקרה שכזה, ניתן יהיה להגיש תביעת רשלנות רפואית בשל הנזק שנגרם בניתוח.

אם מוכח כי ניתוח לתיקון שבר בירך התנהל בצורה רשלנית ושכתוצאה מכך נגרם נזק לצמיתות למנותח, אזי ניתן יהיה לקבל פיצוי בתביעת רשלנות רפואית, שנקבע לפי נסיבותיו האישיות של הניזוק.

הכנתה של תביעת רשלנות רפואית מבוססת היא תהליך שמתמשך כשנה. לאחר הגשת התביעה, חולפות בדרך כלל כשנתיים-שלוש עד שניתן למצות משא ומתן לסגירת התיק בפשרה. באם התביעה אינה מסתיימת בפשרה, חולפות כשנה-שנתיים נוספות עד לקבלת פסק דין בבית המשפט.

ראשית, צריך כמובן להוכיח שאכן התרחשה רשלנות רפואית במהלך מעקב ההריון, ושכתוצאה ממנה נולד ילד פגוע. גובה הפיצוי ייקבע לפי נסיבות המקרה הספציפי. ישנה משמעות גם לשאלה האם המום של הילד נגרם כתוצאה מהרשלנות (למשל, הוולד נולד מוקדם מדי, עם נזקי פגות, עקב מעקב הריון רשלני), או שמא היה מום בעובר בכל מקרה ("מידי שמיים") והרשלנות רק גרמה לכך שמום זה לא יתגלה בזמן ההריון ושלא יתאפשר להורים לבחור בהפלה.

כל כתב תביעה ברשלנות רפואית חייב, על פי חוק, להיתמך בחוות דעת רפואית של רופא עם תחום המומחיות הרלבנטי. על חוות דעת זו להיות מצורפת לכתב התביעה. שכר הטרחה עבור הכנת חוות הדעת ניתן לרופא הכותב. העלויות משתנות מרופא לרופא ותלויות, בין השאר, וכמובן, בטרחה ובזמן העבודה הנדרשים מצידו של הרופא, במעמדו, בהשכלתו, במידת ניסיונו, בהיקפו של הנושא שבמחלוקת, וכן בתחום הרפואי בו עוסקת התביעה.

לפסיכיאטר, כמו לכל מומחה ברפואה, ישנה אחריות מקצועית. אם התנהל הוא בצורה בלתי סבירה וסטה מפרקטיקה רפואית מקובלת, באופן שגרם נזק למטופל, ניתן יהיה להגיש נגדו תביעת רשלנות רפואית.

כמו בכל פרוצדורה רפואית, גם בצנתור לב, אבילציה או ניתוח מעקפים ייתכנו סיבוכים. סיבוכים אלה הינם בחלקם בלתי נמנעים ובחלקם ייתכן שינבעו כתוצאה מרשלנות רפואית.

ההחלטה על הכדאיות/יכולת של הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית נעשית על ידי עורך דין הבקי בתחום הרשלנות רפואית
לאחר לימוד החומר הרלבנטי וביצוע ההתייעצויות הרלבנטיות למקרה. באופן כללי מומלץ לפנות לייעוץ
של עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית באם הינך חושד כי נגרם לך נזק גוף בלתי הפיך עקב טיפול רפואי שגוי, כגון ניתוח כושל או אבחון מאוחר של מצב חולי כמו סרטן, התקף לב או אירוע מוחי.

כמו כל מקרה של איחור באבחון, לעתים האיחור עשוי היה להימנע, ואז ניתן יהיה להגיש תביעת רשלנות רפואית עקב הנזק שנגרם כתוצאה מהאיחור באבחון של סרטן השחלה.

גידול יכול להיות כמובן שפיר, או חס וחלילה- ממאיר. גם לדרך הטיפול בגידול לאחר שהתגלה עשויות להיות השלכות (האם הילד נזקק לניתוח גדול וכד'). לכן, רק בחינה פרטנית של המקרה תוכל לענות על השאלה האם היה איחור רשלני באיבחונו של הגידול, והאם כתוצאה מאיחור זה נגרם נזק לילד.

שתפ/י באמצעות: