שאלות ותשובות עמוד 10

  1. עמוד הבית
  2. »
  3. שאלות ותשובות עמוד 10

Last updated on February 7th, 2019 at 11:26 am

שאלות ותשובות - תביעות רשלנות רפואית

אם הייתה הצדקה רפואית לביצוע לידת ואקום, ובמקום זאת בוצעה לידה וגינלית רגילה, וכתוצאה מכך נגרמו נזקים לעובר או לאם, תקום עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית בלידה.

אחד הסיבוכים המסוכנים ביותר בכל ניתוח גב הוא גרימת שיתוק בגפיים, חלקי או מלא, כתוצאה מפגיעה בחוליות הגב בזמן הניתוח, דימום ועוד. במקרים שבהם הפגיעה התרחשה כתוצאה מרשלנות רפואית בניתוח הגב או במעקב שלאחריו, ניתן יהיה להגיש תביעה. מומלץ להתייעץ עם עו"ד הבקי בתחום, על מנת שיבחן את נסיבות המקרה הפרטני.

התשובה לשאלה נגזרת מגודל הנזק שנגרם לאדם שטבע. ככל שהאדם נפטר בשל אירוע הטביעה, יורשיו יהיו זכאים בין היתר לפיצוי בשל מותו בטרם עת.

יש לבדוק לעומק את התיק הרפואי, על מנת לדעת האם אכן היה ניתן למנוע את התפתחותו של האוטם (התקף הלב) באמצעות מתן טיפול או הפניה מתאימה וכד'.

יש לבחון באיזה שלב נתגלה הגידול, מה סוגו, מהו אורך התקופה בה הוא מתפתח וכד', וכמובן האם היו תלונות או סימנים שהיו צריכים להחשיד את הרופאים בקיומו של הגידול, באופן שעשוי היה למנוע את התפתחותו או לשפר את הפרוגנוזה.

רופא סביר אמור להעניק טיפול שימנע זיהום חיידקי בעין העלול להותיר נזקים בלתי הפיכים. אם אכן לא ניתן טיפול סביר, בהחלט תיתכן עילה לתביעה.

לעניות דעתנו, הדבר החשוב ביותר (כמובן יחד עם גורמים נוספים כגון אמינות, שירותיות, אוזן קשבת וכו'), הוא שעורך הדין יהיה בעל מומחיות ספציפית בתחום הרשלנות הרפואית, הבקי היטב בכל רזי הפסיקה, החקיקה והספרות שבתחום מיוחד זה.

גובה הפיצוי על רשלנות בניתוח בטן תלוי בגורמים רבים ובהם: גודל הנזק לצמיתות שנותר, גילו של הנפגע, עיסוקו, מצבו המשפחתי ועוד.

שבר בכתף של תינוק בזמן חילוצו מבטן האם, יכול לנבוע מניהול לידה בלתי תקין ואזי תקום עילת תביעה.

במקרה של תביעת רשלנות רפואית נגד רופא עיניים של קופת חולים, ניתן לתבוע הן את רופא העיניים עצמו והן את קופת החולים.

רופא משפחה הינו "התחנה הראשונה" בקהילה עימה נפגש החולה, ועל כן חשיבותו מכרעת לגבי המשך ואופן הטיפול. אם רופא המשפחה לא הפנה בזמן את החולה לרופא אא"ג, שלו המומחיות לטפל ולאבחן את מצבו של החולה, ונגרם לחולה נזק כתוצאה מכך, הרי זו רשלנות רפואית.

התשובה היא כמובן שלילית, ויש לבחון את נסיבותיו של כל מקרה ומקרה על מנת לדעת האם ניתן היה לאבחן את התסמונת הגנטית של העובר במהלך ההריון, והאם אי האיבחון היווה רשלנות רפואית במעקב ההריון.

תביעת רשלנות רפואית הינה עניין מורכב למדי ולכן נמשכת זמן רב-

הליך התביעה מתחיל למעשה בעת הפגישה של עורכי הדין עם הלקוח ו/או בני משפחתו. בשלב זה יספר הלקוח לעורכי הדין את נסיבות המקרה מראות עיניו ויחתום מולם על ייפוי כוח, טופס ויתור על סודיות והסכם שכר טרחה מתאים.

עורכי הדין יפנו לאחר מכן ויאתרו המסמכים הרלבנטיים לתביעה. כמו כן ייערכו התייעצויות עם מומחים רפואיים ואחרים ובסופו של דבר ינוסח כתב תביעה אשר יוגש לבית המשפט המוסמך.
הליך הכנת תיק לתביעת רשלנות רפואית נמשך במשרדנו כשנה בממוצע.

בשלב הבא- לאחר שהתביעה הוגשה לבית המשפט- יפעל הנתבע (או הנתבעים השונים) לצורך ביסוס הגנתו- יאתר מסמכים ויצרף חוות דעת על ידי מומחים מטעמו- הליך הכנת ההגנה נמשך כשנה בממוצע.

בשלב הבא יעבירו הצדדים שאלונים ויגלו מסמכים כחלק מההליכים המקדמיים בתיק- שלב זה עשוי להימשך מספר חודשים נוספים.

לעתים מחליט בית המשפט למנות מומחים מטעמו על מנת שיסייעו לו להכריע בשאלות השנויות במחלוקת בין בעלי הדין בתיק.

בדרך כלל מוצע לצדדים לנסות להגיע לעמק השווה ולהתפשר. באם מגיעים הצדדים להסכמה, יכול ההליך להסתיים בפשרה בשלב זה. גם עניין זה נמשך מספר חודשים בדרך כלל.
באם לא הגיעו הצדדים לפשרה- יגיש כל צד את ראיותיו, יתקיימו דיוני הוכחות ויינתן פסק דין.
כמובן שכל צד רשאי להגיש ערעור על פסק הדין- הליך שעשוי להימשך שנים נוספות (כשנתיים נוספות בממוצע).
לפיכך, זמן ממוצע מרגע התחלת העבודה על תיק רשלנות רפואית ועד סיומו בפשרה הינו כ-3 שנים ובפסק דין- כ-5 שנים (ללא ערעור).

למרבה הצער המחוקק לא מצא לנכון לקבוע בחוק מנגנון של תשלומים תכופים, "על החשבון", במקרים של רשלנות רפואית- חסר זה גורם לכך שלעתים נפגע רשלנות רפואית נאלץ להתפשר על סכום פיצוי נמוך יותר מזה שמגיע לו, עקב כך שהוא זקוק לכסף על מנת להמשיך להתקיים- חברות הביטוח מודעות היטב לכך ומנצלות זאת בהתאם.

שבץ מוחי נובע לרוב מחסימת אחד מכלי הדם האחראי על אספקת דם למוח, על ידי קריש דם ממקור כלשהו (מקור לבבי/דיסקציה של עורק וכו'). במקרים של אירוע מוחי/שבץ מוחי ישנה חשיבות רבה לאבחון מהיר שכן, חלון ההזדמנויות לטפל באירוע המוחי ולמזער על ידי כך נזקים נוירולוגיים קשים ובלתי הפיכים, באמצעות טיפול תרופתי ו/או התערבות אנגיוגרפית (צנטור מוח) הינו קצר.

אכן, ישנם מקרים שחל איחור בלתי סביר באבחון ובטיפול באירוע מוחי, וכתוצאה מכך נותר המוטפל עם נזקים קשים ובלתי הפיכים ולעיתם אף מוות. מקרים אלו עשויים להוות רשלנות רפואית באבחון ובטיפול בשבץ מוחי.

משרדנו מייצג מספר מקרים של אנשים שהגיעו ממש בזמן לקבלת טיפול רפואי תחת חשד של שבץ מוחי, אך עקב רשלנות רפואית לא זכו לקבל הטיפול המתאים בזמן ונותרו עקב כך נכים בצורה קשה.

לפיכך, במקרה של שבץ מוחי שהותיר אחריו נזק בלתי הפיך, ובאם ישנו חשד כזה או אחר לרשלנות רפואית באבחון ובטיפול במקרה, מומלץ לפנות לבירור הזכויות המשפטיות.

על פניו, סיבוך של פגיעה במעיים במהלך ניתוח לכריתת רחם, הוא משהו שלא צריך לקרות בידיו של מנתח מיומן וסביר. עם זאת, יש לבדוק המקרה לגופו, לבחון את התיקים הרפואיים ולהיעזר במומחים לדבר.

שתפ/י באמצעות: