אבחון מוקדם של התקף לב בפתח מציל חיים ומונע נכות. לעומת זאת, התקף לב שלא מזוהה ומטופל בזמן עלול לגרום נזקים קשים ולעלות בחיי אדם. פעמים רבות מסתבר כי טיפול נכון והתייחסות הולמת לתלונות החולה יכולים היו להביא למניעת התקף לב. מהי רשלנות רפואית באבחון התקף לב, ומתי יש לחשוד בהתרחשותה- כל המידע במאמר שלפניכם:

אבחון וטיפול בהתקף לב

רשלנות באבחון מחלות לב, ובתוך כך התקף לב, עלולה לגרום נזק למטופל. אוטם בלב או כשמו המקובל "התקף לב", הינו מצב מסוכן העשוי להוביל לנכות חמורה בשל מחלות לב ואף, חלילה, למוות.

שריר הלב עובד "נון סטופ" ולכן צורך דם באופן תמידי. הפרעה באספקת הדם ללב, ולו אף למספר דקות, עשויה לגרום לנזק בלתי הפיך לרקמות הלב עצמו (איסכמיה). בנוסף, הפרעה בתפקוד הלב- משאבת הדם של גוף האדם האחראית על אספקת דם רווי חמצן לאיברי הגוף – עשויה לגרום נזק בלתי הפיך גם לאיברים חיוניים אחרים, כגון המוח.

במצב של אוטם שריר הלב ישנה הפרעה באספקת דם ללב עקב חסימה של אחד מעורקי הלב. ככל שהחסימה נמשכת זמן רב יותר, כך גדלים הסיכויים לנזקים בלתי הפיכים ולהופעת מחלות לב. כמו כן, ישנם מצבים בהם סובל המטופל מאוטם חלקי- הזנחת המטופל במצב כזה עלולה להוביל לאוטם מלא עם נזק בלתי הפיך לשריר הלב. לכן, ישנה חשיבות עליונה לאבחן מצב מסוכן זה כמה שיותר מהר ולטפל בו מיידית. לעיתים עיכוב של דקות באבחון ובטיפול עשוי לעשות את ההבדל בין מצב בו ייגרם לאדם נזק מינימאלי ללב, אם בכלל, לבין מצב בו יישאר האדם עם נזק חמור ובלתי הפיך.

רשלנות באבחון התקף לב

איחור באבחון בהתקף לב וכפועל יוצא איחור בהענקת הטיפול המיידי הנחוץ במקרים אלו, עשוי להוות רשלנות רפואית ולזכות הנפגע או במקרה פטירה חלילה- יורשיו החוקיים, בפיצויים. האיחור בטיפול בהתקף הלב יכול להיות בשל טעות באבחנה הנכונה וייחוס מוטעה של תלונות החולה לגורם אחר (למשל- ייחוס כאבי חזה לבעיה הקשורה בדרכי העיכול או בעיה הקשורה בשרירים ובשלד) או גם בשל התעלמות מתלונות החולה ואי נקיטה בבירור הנדרש.

בעידן של היום יש בידי הרפואה אמצעים רבים המאפשרים זיהוי גורמי סיכון להתקף לב ומתן טיפול למניעת התקף לב או מזעור נזקיו- ישנן בדיקות רבות המאפשרות לאבחן סיכון להתקף לב- כגון צנטור לב אבחוני, בדיקות דם, בדיקות אק"ג במאמץ וכו'.

כמו כן, יש ביד הרופאים כלים רבים להתמודד עם מצב של התקף לב ומניעת נזק בלתי הפיך, כגון: מתן טיפול מיידי בתרופות מדללות דם (אספירין/הפרין), ביצוע צנטור טיפולי דחוף לצורך הרחבת עורקים חסומים באמצעות סטנט או בלון ועוד.

במקרים בהם לא מאבחנים בזמן התקף לב או מצב שעשוי היה להוביל להתקף לב, לרבות מקרים בהם מתעלמים מגורמי סיכון של מטופל ללקות בהתקף לב ולא נותנים טיפול למניעת התקף לב, יכולה להיות לנפגע עילה לתביעת רשלנות רפואית בהתקף לב.

דוגמאות למקרים המחשידים ברשלנות רפואית באבחון התקפי לב:

  1. מטופל המתלונן בפני רופא על כאבים בחזה לראשונה בחייו והרופא לא מפנה אותו באופן מיידי לחדר מיון;
  2. מקרה בו מטופל מתלונן בפני רופא על כאבי חזה שאינם קשורים בכאבי שרירים ולא מבוצעת לו בדיקת אק"ג מיידית;
  3. מקרה בו מטופל מתלונן על כאבי חזה ולמרות זאת איננו מופנה לבדיקות לשלול סכנה של התקף לב, כגון באמצעות בדיקת אקו לב במאמץ, בדיקת מיפוי לב, פרוצדורה של צנטור אבחוני של עורקי הלב וכו'.
  4. דוגמה נוספת למצב אפשרי של רשלנות רפואית באבחון ומניעה של התקף לב הינה במקרה בו לא ניתן טיפול מונע מתאים- כגון טיפול באספירין- לאדם בעל גורמי סיכון להתקף לב (שומנים בדם, טרשת עורקים, היסטוריה משפחתית וכו').
  5. מקרים שכיחים של רשלנות באבחון התקף לב הינם במסגרת התעלמות מתלונות אסירים המצויים בבית הסוהר עקב מעצר או מאסר ולא זוכים למענה לתלונותיהם. מקרים אלו עלולים להוות רשלנות רפואית בבית הסוהר ולזכות הנפגע לפיצוי כספי.

האחריות המשפטית המוטלת על המוסדות הרפואיים במקרים של התקף לב הינה רחבה, בעיקר בגלל הסכנה הרבה הטמונה במצב מסוכן זה שעלול, בהיעדר טיפול ואבחנה, להוביל לנזקים חמורים, למגוון מחלות לב, כגון אי ספיקת לב, ודום לב.

אנו בעלי ניסיון מוצלח בטיפול בתביעות רשלנות רפואית במחלות לב. במידה שעברת התקף לב ויש לך חשד שאולי מדובר במקרה של רשלנות רפואית באבחון ו/או בטיפול בהתקף לב, נשמח לבדוק המקרה לעומק ולברר האפשרות לתביעת פיצויים כספיים.

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.

יצירת קשר

לפניה מהירה
whatsapp
whatsapp
דילוג לתוכן