רשלנות רפואית ברעלת הריון

רעלת הריון או במונחה הרפואי "פרה-אקלמפסיה" או Toximia, היא סיבוך רפואי העלול להופיע בזמן הריון בלבד. רעלת הריון נחשבת לסיבה מוכרת למקרי מוות של נשים הרות. על אף התפתחות הרפואה בעשור האחרון, עדיין לא ידוע מה בדיוק גורם למחלה זו והפתרון במקרים אלו היה ונותר- יילוד התינוק, שמביא לחלוף המחלה.

רעלת הריון יכולה לפגוע הן בעובר והן באם. רעלת ההריון יכולה לפגוע בתפקוד השלייה וכפועל יוצא מכך לגרום לפגיעה בהתפתחותו התוך רחמית של העובר. הרעלת עלולה לפגוע גם באישה ההרה, היא עלולה לפגוע בכליות, בכבד, ובמקרים קיצוניים עלולה לגרום לבצקת ריאות, פרכוסים וחלילה מוות.

לפעמים סימני המחלה לא מאובחנים או שהטיפול שניתן לרעלת ההריון לקוי, ובשל כך נגרמים נזקים לאישה ההרה ו/או לעובר. מקרים שכאלו עשויים להיחשב רשלנות רפואית ולזכות בפיצויים כספיים.

התעלמות מתסמיני רעלת הריון 

לרעלת הריון סימנים אופיניים הניתנים לאבחון בקלות: יתר לחץ דם והופעת חלבון בשתן. שאר הסימנים לא תמיד ניתנים לאבחון.

מבחינת לחץ דם הכוונה לעליית לחץ דם מעל התקין במהלך ההריון עצמו, בשונה מאישה הסובלת מלחץ דם כרוני, עוד לפני ההריון. לחץ הדם יכול להיות מאובחן בבדיקה אקראית שנעשית לכל אישה הרה במהלך הריונה, או בשל ממצאים בעובר דווקא כמו עיכוב בהתפתחות התוך רחמית (IUGR). לפעמים סימנים כמו בצקות (בידיים, בפנים, בקרסוליים) ועלייה מהירה במשקל, ירמזו על לחץ דם גבוה ורעלת הריון. גם כאבי ראש חזקים וממושכים, הפרעות בראייה או כאבים ברום הבטן (מתחת לצלעות מימין) עלולים לרמז על רעלת הריון.

במידה שהאישה ההרה לא מאובחנת בזמן כסובלת מרעלת הריון, מצבה עלול להידרדר עד כדי קריסה עם פגיעה בה ו/או בעובר.

הטיפול במקרים של רעלת הריון תלוי בשלב בו היא מופיעה. הופעת הרעלת בסמוך למועד הלידה, תוביל, על פי רוב, ליילוד (השראת לידה), לאחריו בדרך כלל הרעלת תחלוף. במידה שמדובר בשלב מוקדם של ההריון, ניתן לאשפז האישה ההרה ולטפל בה במסגרת אשפוז. לפעמים עצם השכיבה והמנוחה תוביל לירידה ואיזון לחץ הדם, בשילוב עם דיאטה מתאימה.

אי הענקת הטיפול הנדרש במקרה של רעלת הריון, והופעת נזק בשל כך לאם ו/או לעובר, עשוי לזכות בפיצויים בשל רשלנות רפואית.

החובה לבצע מעקב קפדני אצל נשים בסיכון לרעלת הריון

ישנן נשים בסיכון ללקות ברעלת הריון, כגון נשים בעלות עבר מיילדותי של רעלת הריון (שלהן או של בנות המשפחה), גיל צעיר במיוחד של האישה ההרה, גיל מבוגר (מעל גיל 40), סכרת, הריון מרובה עוברים, מחלות רקע שונות וכדומה. אי אבחון אישה כנמצאת בסיכון מוגבר לפתח רעלת הריון ו/או אי ביצוע מעקב קפדני כנדרש של רופא הנשים אצל נשים שכאלו (כגון הנחיה לבצע מעקב הריון בסיכון מוגבר), עלולים להיחשב לרשלנות רפואית בהריון.

כמה מילים על רשלנות בהריון ולידה מאת עו"ד אביחי דר

מתי כדאי לפנות לעו"ד לרשלנות רפואית בהריון ?

במידה שחווית רעלת בהריון ונגרם לך או לעובר נזק, המלצתנו היא לפנות לעו"ד המתמחה ברשלנות רפואית, על מנת שיוכל להעריך האפשרות לתבוע פיצוי כספי.

מידע נוסף וקישורים:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp