האם ניתן לתבוע בשל נזק גוף שנגרם לילד בגינת משחקים ציבורית ?

התשובה תלויה בנסיבות המקרה ויש לפנות לייעוץ משפטי. תיתכן תביעה לפי פוליסת ביטוח תאונות תלמידים ותיתכן בנוסף תביעה כנגד הגורם המחזיק והמתפעל את הגן (לרוב העירייה או הרשות המקומית שבתחומה נמצא הגן).

האם תאונת דרכים בדרך לעבודה או בעבודה נחשבת תאונת עבודה ?

תאונת דרכים בדרך לעבודה, לא כל שכן במהלך העבודה עצמה, נחשבת הן כתאונת עבודה והן כתאונת דרכים. עקרונית, ניתן לקבל פיצוי הן מהמוסד לביטוח לאומי והן מחברת הביטוח של הרכב המעורב בתאונה, תלוי בנסיבות המקרה. קיים קיזוז בין התביעות.

את מי ניתן לתבוע על נזק גוף כתוצאה מנפילה בשטח בניין משותף ?

באם הנפילה נגרמה כתוצאה מרשלנות או מהפרת חובה כלשהי של בוני הבניין, בעלי הבניין או מנהליו (לרבות הדיירים ו/או ועד הבית), ניתן יהיה להגיש נגדם תביעה.

האם ניתן לתבוע על נזק גוף לילד בטיול שנתי ?

הדבר תלוי בנסיבותיו של כל מקרה ומקרה. יש לבדוק האם הילד לומד במוסד המכוסה בפוליסת ביטוח תאונות תלמידים, ובמקביל האם הייתה התרשלות או הפרת חובה כלשהי של מארגני הטיול, המוסד החינוכי וכו'.

את מי ניתן לתבוע בגין פציעה במהלך העבודה ?

ניתן לבדוק אפשרות תביעה בכמה מישורים: תביעה נגד הביטוח הלאומי כתאונת עבודה; תביעה נגד המעסיק, עקב רשלנות או הפרת חובה חקוקה, במקרים המתאימים; תביעה נגד חברת הביטוח המבטחת את העובד בגין תאונות עבודה ו/או אובדן כושר עבודה.

האם ניתן לתבוע פיצוי בשל אירוע טביעה שגרם נזק גוף ?

ניתן לתבוע פיצוי בשל נזק גוף כתוצאה מאירוע טביעה, בין בים ובין בבריכה, אם התרחשה רשלנות כלשהי של צוות המצילים או מפעילי הבריכה/החוף, שגרמה לטביעה. במקרה שכזה מומלץ לפנות לייעוץ עם עורך דין הבקי בתחום זה.

האם ניתן לתבוע את הרשות המקומית בגין נזק גוף מנפילה בשטח העיר ?

במידה שהנפילה נגרמה בשל מכשול, ניתן לתבוע את הרשות המקומית בשטחה נמצאים המקרקעין בהם היה המכשול.

האם ניתן לתבוע פיצוי בשל נזק גוף לרוכב אופניים שנפגע על ידי רכב ?

במידה שתאונת האופניים קרתה עקב מעורבות ישירה או עקיפה של רכב מנועי, ניתן לראות במקרה, בתנאים מסוימים, תאונת דרכים. במידה שפרטי נהג הרכב ידועים, יידרש פיצוי מחברת הביטוח שלו ובמידה שפרטי הנהג אינם ידועים, יידרש פיצוי מקרנית (קרן מיוחדת שתפקידה לפצות במקרים שכאלו). לאחרונה (2020) ניתנה החלטה מנחה של בית המשפט העליון ולפיה האמור יהיה נכון גם לגבי אופניים חשמליים (כלומר הם ייחשבו כאופניים רגילים ולא ככלי רכב מנועי).

האם הורה מלווה זכאי לפיצוי כספי בגין תאונה שעבר במהלך הליווי ?

עקרונית כן. מרבית הפוליסות לביטוח תאונות תלמידים כוללות גם סעיפי פיצוי להורים מלווים בפעילות בית ספר. המדובר בפיצוי בגין ימי מחלה ו/או נכות צמיתה (במידה שנגרמה) ו/או הוצאות חילוץ ו/או הוצאות רפואיות וכו'. במקרים המתאימים ניתן לתבוע פיצוי נוסף, במסגרת תביעת נזיקין.

מהי תקופת ההתיישנות של תביעת פיצויים בשל נזק גוף בתאונת דרכים ?

כעיקרון 7 שנים מיום התאונה. אצל מי שהיה קטין בעת התאונה (מתחת לגיל 18), מתיישנת התביעה בגיל 25.

מהו שכר הטרחה של עורך דין בתביעה בגין תאונת דרכים ?

שכר הטרחה אחיד לכל עורכי הדין ונקבע בחוק: 8% מהפיצוי במקרה של סגירת התיק בפשרה ללא הגשת תביעה לבית משפט, 11% מהפיצוי במקרה של סגירת התיק בפשרה לאחר הגשת תביעה לבית משפט, ו-13% מהפיצוי במקרה של פסק דין. יש לציין כי שכר הטרחה יחסית נמוך לזה הנגבה במקרי רשלנות רפואית או במקרי תאונות "רגילות" (כגון נפילה ברחוב), מהסיבה שבתביעות תאונות דרכים ישנה אחריות מוחלטת של הגורם המבטח, ואין צורך להוכיח רשלנות של הנתבע. בתביעות רשלנות רפואית, לעומת זאת, חלק נכבד ואף עיקרי מן התביעה מוקדש להוכחת אחריותו של הנתבע. בלי להוכיח את האחריות, לא ניתן יהיה לדון כלל בפיצוי. הדבר דורש עבודה רבה מאוד מצד עורך הדין, ושכר הטרחה בהתאם (נהוג לגבות בין 20% ל-30% מהפיצוי. אין הגבלה בחוק כמו בתאונות דרכים, וכל עורך דין גובה כראות עיניו).

האם תאונת מלגזה בעבודה נחשבת תאונת דרכים ?

תאונת מלגזה בעבודה נחשבת, ככלל, הן כתאונת דרכים והן כתאונת עבודה. המשמעות היא כי ניתן להגיש תביעה הן לביטוח הלאומי והן כנגד חברת הביטוח שביטחה את המלגזה לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

האם ניתן לתבוע בשל נזק גוף שנגרם ממכשול במרכז קניות ?

אירוע תאונה שגרם נזק גוף בשל מכשול במרכז קניות, כמו גם בכל מבנה ציבורי אחר, יכול לזכות בפיצוי כספי (במידה שמדובר בפגיעה שניתן היה למנוע אותה על ידי נקיטת אמצעי זהירות סבירים).

האם אפשר לתבוע את המשטרה בשל רשלנות שגרמה לנזק גוף או טראומה נפשית ?

ניתן להגיש תביעה נגד המשטרה בשל רשלנות בפעולותיה, כפי שניתן להגיש תביעה שכזו נגד כל גורם שלטוני אחר במדינת ישראל. סבירות פעולותיה של המשטרה תיבחן על ידי בית המשפט במשקפי עוולת הרשלנות, כפי שעושה זאת בית המשפט בכל מקרה אחר של מזיק וניזוק. במידה שאכן ייקבע כי המשטרה התרשלה בהתנהלותה, וכתוצאה מרשלנות זו נגרם נזק לתובע, ייפסקו פיצויים לתובע על ידי בית המשפט המוסמך.

האם ביטוח תאונות תלמידים מכסה על נזקים שנגרמו לתלמיד מחוץ לשעות הלימודים ?

פציעה של תלמיד בישראל, הן במסגרת הלימודית, הן מחוץ לשעות הלימודים ואפילו בעת חופשה בארץ או בחו"ל, עשויה לזכות בפיצוי בהתאם לתנאי הפוליסה לביטוח תאונות תלמידים הרלבנטית. כדאי להתייעץ בעניין עם עו"ד המתמחה בתאונות תלמידים.

עד מתי ניתן לתבוע את צה"ל (משרד הביטחון) על נזקים ממהלך השירות הצבאי ?

תקופת ההתיישנות בשל נזק גוף שנגרם לחייל בשירות צבאי היא 3 שנים מיום השחרור מאותו שירות בו נגרם הנזק. יחד עם זאת, החוק מאפשר להאריך משמעותית את תקופת ההתיישנות במקרים של "חבלה רשומה". לפעמים ניתן לתבוע גם 20 שנה אחרי השירות בו נגרם הנזק, כמו למשל במקרה של הופעת תסמונת פוסט טראומטית (PTSD) שנים אחרי השתתפות באירוע קרב.

האם חייל שנפצע בזמן חופשה יכול לתבוע את הצבא ?

לעיתים כן, במידה שמדובר בחייל בשירות חובה, שנפצע במהלך חופשה מאושרת ודרגת נכותו עונה על הקריטריונים הקבועים בחוק.

האם ביטוח ילדים (ביטוח תלמידים) מכסה כל תאונה ?

ביטוח ילדים, או ליתר דיוק "ביטוח תאונות תלמידים", מכסה כעיקרון כל תאונה שבה נגרם נזק גוף לקטין עד גיל 18, הלומד במוסד המבוטח במסגרת הפוליסה, בין אם התרחשה התאונה במוסד או מחוצה לו, בארץ או בחו"ל, ובכל שעות היממה (למעט חריגים, כגון: תאונת דרכים, פיגוע טרור ועוד).

עד מתי אפשר לתבוע מכוח פוליסה לביטוח תאונות תלמידים ?

תביעה במסגרת פוליסה לביטוח תאונות תלמידים מתיישנת, כעיקרון, בהגיעו של הנפגע לגיל 21 (3 שנים מגיל 18).

אנו כאן לעזור לך ! נשמח לייעץ ולסייע

אם קיים אצלך חשש כי חווית רשלנות רפואית, פנה/י אלינו לייעוץ לא מחייב ואנו נעריך עבורך אפשרות תביעה והיקפה
לפניה מהירה whatsapp whatsapp