פיצוי בשל הידבקויות ברחם (אשרמן) לאחר לידה או גרידה

כל אישה אשר חוותה לידה בטח זוכרת אותם רגעים לאחר הוצאת היילוד, בהם המתינה המיילדת לפליטת השלייה. אכן, אחד מתפקידי המיילדת הוא לוודא כי השלייה נפלטה בשלמותה לאחר הלידה. ואולם, נתקלים אנו במקרים בהם יולדות חוזרות לבית החולים, לפעמים שבועות לאחר הלידה (או הגרידה), עקב דימום או כאבים, או אז מתגלה בבדיקת אולטרה סאונד שחלק מהשלייה (או תוכן הריוני אחר) נשכח בחלל הרחם לאחר הלידה או הגרידה וגרם להידבקויות רחמיות – מצב המצריך טיפול נוסף ועלול להסתיים עם פגיעה במבנה הרחם ובתפקודו התקין עד כדי הופעת עקרות משנית בשל "תסמונת אשרמן". 

עורכי הדין גיא נסים ואביחי דר מסבירים בשורות הבאות מתי טיפול שגוי במצבים אלו עלול להיחשב לרשלנות רפואית המזכה בפיצוי כספי.

הידבקויות רחמיות ותסמונת אשרמן

באם משאירים ברחם חלק מהשלייה או חומר הריוני, בעת לידה או בגרידה, עלולה השארית שנותרה ברחם לעבור תהליך פיברוטי, להצטלק ולגרום להידבקויות בדפנות הרחם עד כי חסימתו והופעת תסמונת אשרמן.

תסמונת אשרמן (על שם רופא שניהל מחלקת היולדות בבית חולים הקריה בתל אביב-  ד"ר יוסף גוסטב אשרמן) מתאפיינת כאמור בצלקות תוך רחמיות הגורמות לחסימה ועיוות מבני של הרחם. התסמונת עלולה לגרום לפגיעה בכמות ובמשך הדימום הווסתי עד כדי הפסקתו המלאה, הופעת עקרות משנית (פגיעה ביכולת להיכנס להריון), כמו גם פגיעה במבנה הרחם הגורמת לעלייה בסיכון להפלות חוזרות ו/או לידה מוקדמת, פגיעה בהתפתחות העובר, הופעת מומים מולדים ועוד.

במקרים אלו ניתן לנסות ולטפל ברחם הפגוע, באמצעים שונים, במטרה לשקם המבנה ולאפשר תפקודו התקין. קיימים מספר אמצעים לעשות כן, בראשם ההיסטרוסקופ המאפשר בחינה של חלל הרחם והסרת ההידבקויות. הבעיה היא שלא תמיד ניתן לשקם מבנה הרחם, לפעמים צריך לבצע מספר היסטרוסקופיות (פעולות ניתוחיות הכרוכות בסיכונים משל עצמן), ולפעמים כאמור גורמת התסמונת לפגיעה קשה עד עקרות מלאה או היוותרות רחם פגוע שאינו מסוגל "להחזיק" הריון מלא (מופיעות הפלות חוזרות או לידות פג) או לאפשר התפתחות תקינה של העובר (הופעת מומים מבניים בעובר).

מתי תסמונת אשרמן היא תוצאה של רשלנות רפואית ?

על מנת שבית המשפט יקבע כי אישה הלוקה בתסמונת אשרמן זכאית לפיצוי כספי, יש להוכיח כי ניתן היה להימנע מהופעת התסמונת, אילו טופלה האישה ברמת זהירות ו/או מיומנות סבירה. הדרך לעשות זאת היא באמצעות חוות דעת של מומחה רפואי אשר מפרט את מהלך הטיפול באישה ואת השלבים שהביאו להופעת התסמונת. להלן רשימה חלקית של מקרים העשויים להיחשב לרשלנות רפואית שגרמה לתסמונת אשרמן*:

השארת חלקי שליה או חומר הריוני ברחם לאחר לידה או גרידה: הדרך הטובה ביותר להימנע מהופעת תסמונת אשרמן היא בהימנעות מהשארת חלקי שלייה או חומר הריוני ברחם לאחר לידה או גרידה. חשוב לוודא כי כל חלקי השלייה נפלטו לאחר הלידה, או שהרחם רוקן לחלוטין בעת הגרידה, ובמידת הצורך לבצע סריקה של הרחם באמצעות אולטרה סאונד. השארת חלקי השליה ברחם, עשויה לחייב ביצוע גרידה- פעולה שכלשעצמה מגבירה הסיכון להופעת צלקות רחמיות ותסמונת אשרמן.

אמנם בתי המשפט בישראל פסקו שלא כל מקרה בו הושארו ברחם חלקי שליה או תוכן הריוני אחר לאחר לידה או גרידה, מלמד על רשלנות, אולם מקרים אלו מחייבים בדיקה על מנת לוודא כי אין מדובר ברשלנות. לדוגמה: נשים אשר מעברן לידה בניתוח קיסרי, נמצאות בסיכון מוגבר לבעיה בפליטה של השלייה (עקב קיומה של צלקת בדופן הרחם מהניתוח הקיסרי). במצב שכזה, באם לא נעשתה בדיקה ממצה של חלל הרחם לאחר הלידה ונותר חלק שליה, אזי יכול שייקבע כי מדובר ברשלנות. דוגמה נוספת היא פעולת גרידה שלא בוצעה ברמת המיומנות הנדרשת ובשל כך נותרו ברחם שאריות הריון.

אי ביצוע בירור מיידי במקרים הנדרשים: אישה הסובלת מדימום מסיבי לאחר לידה או גרידה, כמו גם אישה המתלוננת על ירידה בכמות או במשך הדימום הווסתי החודשי לאחר לידה או גרידה, צריכה לעבור בירור מיידי על מנת לשלול כי מדובר בתוצאה של שאריות שליה / תוכן הריוני ברחם. באם בכל זאת נותרו ברחם חלקי שלייה או תוכן הריוני אחר, יש להוציאם בהקדם, אחרת עלולים להופיע כאמור לעיל סיבוכים קשים ותסמונת אשרמן.

טיפול שגוי בחלקי השליה / תוכן הריוני שנותרו ברחם: במקרה בו מאובחן כי נותרו ברחם חלקי שלייה או תוכן הריוני אחר, אחרי לידה או גרידה, ישנם מספר אמצעים בהם ניתן לנקוט: תרופות הגורמות לכיווץ של הרחם (כגון: ציטוטק) במטרה לגרום לפליטה של חלקי השלייה, היסטרוסקופיה (טיפול הבחירה) או במצבים מתאימים- גרידה.

לפעמים מתקבלת החלטה שגויה ומחליטים לרוקן חלל הרחם מהשארית באמצעות גרידה ולא על ידי היסטרוסקופיה – זאת על אף שהיסטרוסקופיה ולא גרידה היא ה- gold standard בפרקטיקה הרפואית לעניין ההתערבות, כשאין דימום רב במשכב הלידה. ההיסטרוסקופיה מתבצעת "תחת ראיה" ללא הפעלת אנרגיה חשמלית, ובכך מקטינה בצורה ניכרת את הסיכון ליצירת הידבקויות ולניקוב הרחם במהלך הפעולה.

בכל מקרה, כחלק מהחובה החוקית לקבל הסכמה מודעת לטיפול רפואי, באם מאבחנים שארית שלייה או תוכן הריוני ברחם לאחר לידה או גרידה, יש ליידע המטופלת על דרכי הטיפול הקיימות במצב זה ועל הסיכונים שבכל דרך, ולאפשר לה לבחור בטיפול המועדף עבורה.

אי מתן הנחיות מתאימות לאחר טיפול בריקון חלל הרחם: על המטפלים להיות מודעים לאפשרות של הופעת צלקות ברחם לאחר היסטרוסקופיה או גרידה, ולתת הנחיות מתאימות, הן ביחס לטיפול תרופתי שיש ליתן לאישה לאחר פעולות אלו במטרה למזער הסיכון להידבקויות והן ביחס להמשך מעקב וביקורת.

*מדובר ברשימה חלקית בלבד. יש לבדוק כל מקרה לגופו.

מתי מומלץ לפנות לייעוץ עם עורך דין לרשלנות רפואית ?

מאחר שמקרים אלו עשויים להיות מורכבים, ומצריכים בדיקה קפדנית של עין מקצועית, המלצתנו היא בכל מקרה בו הופיעה אצל אישה תסמונת אשרמן לאחר לידה או גרידה, לפנות לייעוץ עם עורך דין לרשלנות רפואית. חשוב לשים לב כי האפשרות לתבוע פיצויים במקרים אלו מתיישנת בתוך 7 שנים מיום האירוע שגרם לנזק. לכן, לא כדאי להתמהמה- איחור בהגשת התביעה בפרק הזמן הקבוע לכך, יגרור דחייתה בשל התיישנות הזכות.

בשורה התחתונה

השארת חלק משליה ברחם לאחר לידה או השארת תוכן הריוני לאחר גרידה, עלולה לגרום לסיבוכים קשים ולהופעת תסמונת אשרמן.

אמנם לא תמיד השארת חלק מהשליה ברחם או ריקון חלקי של הרחם בגרידה ייחשבו לרשלנות רפואית, אולם מקרים אלו מצריכים בירור מקצועי על מנת לוודא כי אין מדובר ברשלנות.

לפעמים בשל רשלנות והתעלמות מתלונות המטופלת, לא מזהים בזמן שנשארו ברחם חלקי שלייה או תוכן הריוני לאחר לידה או גרידה. לפעמים מזהים שהושאר תוכן ברחם, אולם לא ניתן טיפול מתאים או הנחיות מתאימות. אלו וגם אלו עשויים להוות רשלנות רפואית ולזכות בפיצוי כספי.

הפיצוי במקרים אלו של תסמונת אשרמן בשל רשלנות בלידה או בגרידה, מותנה בחומרת התסמונת ובנסיבות המקרה- אין הופעת עקרות משנית אצל אישה ללא ילדים זהה מבחינת הפיצוי לפגיעה חלקית ברחם אצל אישה עם מספר ילדים. בסופו של דבר, היקף הפגיעה יכתיב היקף הפיצוי הנע במקרים אלו בטווח שבין עשרות אלפי שקלים במקרים הקלים (למשל במקרה שהצריך היסטרוסקופיה שפתרה הבעיה) למאות אלפי שקלים במקרים החמורים של הופעת תסמונת אשרמן.

למידע על רשלנות רפואית בגרידה / היסטרוסקופיה לחצ/י כאן >

מידע נוסף:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp