שאלות ותשובות עמוד 8

  1. עמוד הבית
  2. »
  3. שאלות ותשובות עמוד 8

Last updated on March 21st, 2018 at 09:59 am

האם המקרה שלך זה רשלנות רפואית?שאלות ותשובות בנושא תביעות רשלנות רפואית

לידת עובר מת או הפלה בטרם לידה הינם אירועים טרואמטיים לכל הדעות. הסיבות ללידת עובר מת או למותו של עובר ברחם בטרם לידתו הינן מגוונות, ויכולות לנבוע מבעיה הקשורה בעובר ו/או ביולדת. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם ניתן היה למנוע את מותו של העובר על ידי נקיטת צעדים חיוניים כגון- ביצוע ניטור עוברי רצוף, ביצוע מניפולציות ללידה מוקדמת (למשל- תכנול ניתוח קיסרי קודם לתאריך הלידה המשוער), טיפול ביולדת בתרופות וכיו"ב.
בתי המשפט בישראל הכירו בעילת תביעה בגין מותו של עובר טרם לידתו והפיצוי שנפסק במקרים אלו נע בטווח שבין 100,000 ש"ח לכ-500,000 ש"ח, והוא ניתן רובו ככולו עבור עוגמת הנפש של הורי העובר.
חשוב לציין כי אין דומה מקרה של לידת עובר מת (או הפלה מוקדמת שניתן היה למנוע) לבין מצב בו העובר יצא חי מרחם אימו אך נפטר לאחר מכן- במקרה שכזה, מבחינה משפטית, העובר הינו בר זכויות, ככל אדם, והפיצוי שנפסק הינו רובו ככולו בגין נזקי העובר כשההורים הם התובעים כעזבונו. במקרים אלו סכום הפיצוי שנפסק נע בטווח שבין 1,200,000 ש"ח לכ-2,000,000 ש"ח.

ברור שאין מספיק נתונים בשאלה כדי לענות עליה. יש לבדוק את הנסיבות הספציפיות והרקע הרפואי של החולה הספציפי כדי להבין האם הייתה הצדקה למתן הזריקה, בעיקר ביחס לשאר התרופות שקיבל (קיומה של קונטראינדיצקיה), מצבו ההימודינמי (מצב לחץ הדם) ועוד. הייעוץ שיש לקבל הוא ייעוץ משפטי ורפואי כאחד.

פגיעה במעי במהלך ניתוח להסרת ציסטה משחלה היא פגיעה שלכאורה אינה צריכה להתרחש בידיו של מנתח מיומן. עם זאת, יש לבדוק את נסיבות המקרה הספציפי על מנת לענות על השאלה האם מדובר ברשלנות רפואית בניתוח או שמא בטעות שנמצאת במתחם הטעויות הסביר בניתוח מסוג זה.

תיתכן רשלנות של רופא עיניים אם הוא לא העניק בזמן טיפול אנטיביוטי הדרוש במקרים דחופים של זיהום חיידקי בעין.

במקרים מסוימים, יכול שרשלנות רפואית במהלך טיפול ברעלת הריון תגרום לנזק לצמיתות לאימא ההרה, ובמקרה זה ניתן יהיה להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בטיפול ברעלת הריון.

ניתן לתבוע תביעת רשלנות רפואית על גידול בעמוד השדרה שאובחן באיחור, כאשר אי הגילוי בזמן נבע מהתרשלות כלשהי של הרופא המטפל וכאשר מוכח כי אבחון מוקדם יותר היה משנה את הפרוגנוזה של המחלה בצורה משמעותית.

במקרים המתאימים, אישפוז בכפייה שלא נעשה על סמך שיקול דעת מקצועי סביר של הפסיכיאטר המחוזי, קרי נעשה ברשלנות, יקים עילת תביעה נגד הפסיכיאטר המחוזי ושירותי הבריאות של מדינת ישראל.

שחמת הכבד היא אחת ממחלות הכבד הקשות ביותר, ולמעשה התרופה היחידה לה היא השתלת כבד. יש לבחון את כל הנתונים הרפואיים של כל מקרה לגופו, על מנת לדעת האם ניתן הטיפול הנכון בהתחשב בנסיבות, או שמא מדובר ברשלנות רפואית בטיפול בשחמת הכבד.

שאלת גובה הפיצוי על רשלנות רפואית בטיפול בשחפת מושפעת בעיקר מגובה הנזק לצמיתות שנגרם כתוצאה מהרשלנות הרפואית. לעתים ניתן להירפא מהשחפת, ולעתים, חלילה, הטיפול הרשלני או היעדר הטיפול מובילים למוות. יש לבחון כל מקרה לגופו.

תסחיף מי שפיר הוא, עקרונית, אירוע פתאומי שלא ניתן למניעה. עם זאת, יש לבחון את מכלול האירועים שסבבו את אישפוזה של היולדת, לפני ואחרי התסחיף, על מנת להגיע למסקנה האם התרחשה רשלנות רפואית בזמן האשפוז של היולדת.

לוקמיה הוא סרטן שלו סוגים רבים, ולכל סוג יש את הפרוגנוזה שלו, ואת דרכי הגילוי והאבחון שלו. לכן, כדי לענות על השאלה האם איחור של ארבעה חודשים בגילוי לוקמיה מהווה רשלנות רפואית, יש לבחון לעומק את התיקים הרפואיים, סוג הלוקמיה שנתגלה, האם היו סימנים או תסמינים מוקדמים ועוד.

כאב בחזה המקרין ליד הוא אחד התסמינים המקדימים המחשידים להתקף לב. במידה שתסמין זה לא זוהה על ידי רופאת המשפחה, והיא לא נקטה בירורים נוספים, ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית, אם חלילה נגרם בסופו של דבר נזק עקב התקף לב.

חירור, לא כל שכן קרע גדול, של הוושט בעת ביצוע בדיקת ERCP (בדיקה המיועדת לטיפול במקרים של אבנים/היצרויות בדרכי המרה), עשוי להוות רשלנות רפואית של מבצע הבדיקה (על פי רוב- רופא מומחה בגסטרואנטרולוגיה). השאלה באיזה שלב של הבדיקה התרחש החירור, כך למשל במקרה בו טיפלנו קבע פרופ' בכיר לגסטרואנטרולוגיה שחירור של הוושט במהלך החדרת המכשיר (דאודנסקופ), היה תוצאה של רשלנות רפואית ונבע מחוסר זהירות של מבתצע הבדיקה ושימוש אגרסיבי ולא סביר בכוח (שגרם לקרע גדול בוושט).

במידה שבדיקת ERCP שעברת הסתיימה עם נזק, נשמח לבחון המקרה ולבדוק האם חוויתה מקרה של רשלנות רפואית בבדיקה.

יש לבדוק את הנסיבות הספציפיות של החולה- מתי החלו אצלו תלונות מחשידות ואלו תלונות היו, כמה זמן נמשכו, ומה הנזק שנגרם בסופו של דבר. רק לאחר בחינת כל הנתונים, ניתן יהיה לקבוע אם יש הצדקה להגשת תביעת רשלנות רפואית.

אם אשתך נפגעה כתוצאה מרשלנות בלידה, התביעה, כעיקרון, צריכה להיות מוגשת כנגד בית החולים בו התרחשה הרשלנות בלידה, בבית משפט שלום או בבית משפט מחוזי, תלוי בגודל הנזק שנגרם כתוצאה מהרשלנות.

שתפ/י באמצעות: