שאלות ותשובות עמוד 4

  1. עמוד הבית
  2. »
  3. שאלות ותשובות עמוד 4

Last updated on March 21st, 2018 at 09:57 am

שו"ת בנושא רשלנות רפואית

מאגר מידע בנושא רשלנות רפואית בדרך שאלות ותשובות. ניתן לפנות אלינו עם כל שאלה בנושא רשלנות רפואית ואנו נשיב בהקדם.

רשלנות רפואית מוגדרת בחוק כדלקמן-
א. כאשר נעשה מעשה שאדם סביר ונבון לא היה עושה באותן נסיבות ו/או
ב. כאשר אדם לא עשה מעשה שאדם סביר ונבון היה עושה באותן נסיבות ו/או
ג. שבמשלח יד פלוני לא השתמש בעל המקצוע במיומנות, או לא נקט מידת זהירות, שאדם סביר ונבון וכשיר לפעול באותו משלח יד היה משתמש או נוקט באותן נסיבות.

אגרת פתיחת הליך בבית משפט בגין הגשת תביעה לפיצוי על נזק גוף הינה סביב ה-700 ש"ח בבית משפט שלום ו-1,200 ש"ח בבית משפט מחוזי. הסכומים מתעדכנים מדי שנה, ומפורסמים באתר בתי המשפט. הצד המפסיד בהליך עצמו נושא ביתרת האגרה, בשלום- סדר גודל של כ-6,000 ש"ח ובמחוזי- כ-35,000 ש"ח. כמובן שישנן הוצאות משפט נוספות, כגון עבור חוות דעת מומחים רפואיים- כך למשל עלות חוות דעת של רופא נשים הנחוצה לצורך הגשת תביעה בשל רשלנות בהריון, עשויה להגיע לכ-20,000 ש"ח. כל הוצאות המשפט נדרשות על ידינו במסגרת הליך הפשרה, ובמידת הצורך במסגרת פסק הדין.

הדבר תלוי בסכום התביעה. תביעה על סך של עד 2,500,000 ש"ח מוגשת לבית משפט שלום, ותביעה על סך של מעל 2,500,000 ש"ח מוגשת לבית משפט מחוזי.

זוהי שאלה שעל מנת לענות עליה, יש צורך לבחון את דוחות הניתוח- לעתים הפגיעה היא סיבוך בלתי נמנע, ולעתים נובעת היא מפעולה בלתי סבירה של המנתח, ואזי מדובר ברשלנות רפואית.

על מנת לענות על השאלה האם רשלנות בביצוע בדיקת אולטרסאונד בטן גרמה לבקע מפשעתי ולצורך בניתוח הרניה, יש צורך לבחון את דוח הבדיקה כדי לדעת האם היא בוצעה באופן בלתי סביר שגרם לבקע המפשעתי.

במקרה שבו אדם נפטר כתוצאה מרשלנות רפואית או אחרת, עיזבונו החוקי, כלומר יורשיו על פי צו ירושה או צו קיום צוואה, רשאים להגיש תביעה בשמו. כמו כן, התלויים לפרנסתם במנוח לפני מותו (כגון: בני זוג או ילדים) רשאים להגיש תביעת תלויים.

השינוי בהרכב התרופה אלטרוקסין, שבוצע בישראל בשנת 2011 ללא יידוע המטופלים, עשוי היה לפגוע באיזון ההורמונלי של בלוטת התריס וברמת ה-TSH בגוף, וממילא גם להשפיע על העובר במקרים שבהם המטופלת בהריון. לבדיקה יותר מעמיקה דרוש ייעוץ משולב- רפואי ומשפטי.

קרע במעי הוא אחד הסיבוכים המוכרים של בדיקת קולונוסקופיה. כאשר הוא נובע מהתנהלות בלתי סבירה של מבצע הבדיקה, הרי שמדובר ברשלנות רפואית. כמו כן, יש צורך לבחון האם בכלל הייתה אינדיקציה שהצדיקה את הבדיקה, ובאם לא, אזי גם כן ניתן לתבוע פיצוי בגין הנזק שנגרם.

שכר הטרחה של עורך דין המייצג נפגע בתביעת רשלנות רפואית
נגזר באחוזים מהפיצוי שמתקבל בסוף ההליך, ונקבע בהתאם לנסיבות המקרה.

תביעת רשלנות רפואית דורשת, בדרך כלל, פרק זמן של כשנה לשם הכנתה והגשתה. לאחר הגשת התביעה לבית המשפט, ההליך יכול להתנהל כשנתיים-שלוש, ואף יותר, במקרים שבהם לא מושגת פשרה והמשפט מתקדם לשלב ההוכחות ומתן פסק דין.

כמו כל גורם רפואי, ניתן לתבוע גם רופא משפחה בגין רשלנות רפואית. פקודת הנזיקין איננה מבחינה בין רופא, אחות, לבורנט וכיו"ב, והשאלה היא האם הגורם הרפואי התרשל בביצוע תפקידו, קרי האם רופא המשפחה פעל בצורה לא סבירה ו/או לא נבונה וכתוצאה מכך נגרם למטופל נזק גוף.

במידה שהינך חושד ברשלנות רפואית של רופא המשפחה, אנו ממליצים ליצור קשר על מנת לברר נסיבות המקרה.

טיפול רפואי רשלני של רופא משפחה
יכול להתבטא במעשה- למשל ביצוע בדיקה בצורה רשלנית או במחדל- למשל אי הפנית המטופל לקבלת טיפול נחוץ- כגון אי הפניה לחדר מיון או אי הפניה לרופא מומחה וכו'.

באופן כללי ניתן יהיה לומר שרופא משפחה התרשל בתפקידו בכל אותם מקרים בהם ניתן לקבוע שהתנהלותו של הרופא חרגה מהסטנדרט הטיפולי הסביר הנדרש מרופא משפחה.

ניתוחים בבתי חולים פרטיים טומנים בחובם בעייתיות מובנית הקשורה בשיקולים כספיים אל מול טובת המטופל, האופן שבו מחלק המנתח את זמנו בין מקום עבודתו הציבורי למקום עבודתו הפרטי ועוד. לכן, יש לבדוק בשבע עיניים את כל נושא ההצדקה לניתוח, ההכנה לניתוח, המעקב אחר הניתוח ועוד, כאשר בוחנים האם הייתה רשלנות בניתוח בבית חולים פרטי.

הפיצוי על רשלנות בלידה עשוי להגיע לסכומים גבוהים, באם רשלנות זו גרמה ללידת ילד בעל נכות קשה. פיצוי זה מורכב, בין היתר, מעלות הטיפולים להם הילד זקוק, מהכאב והסבל שהם מנת חלקו וחלקם של הוריו, ועוד.

איחור באבחון שבץ מוחי (CVA) עשוי להוות אירוע של רשלנות רפואית באבחון. השאלה האם הייתה או לא הייתה רשלנות רפואית באבחון של האירוע המוחי תוכרע על ידי מומחה רפואי המתמחה בתחום זה. המומחה יבדוק האם הציג החולה סימפטומים ו/או סימנים העשויים להחשיד בקיומו של אירוע מוחי, והאם הצוות הרפואי נקט בפעולות המתחייבות לאור נתוני החולה. למשל- פנייה של אדם לחדר מיון עם תלונות על סחרחורת וחוסר יציבות בעמידה, עשויים להחשיד בקיומו של אירוע מוחי- במצב זה- שזהו מצב מסכן חיים- יש לשלול החשד לאירוע מוחי בדחיפות (בדומה למצב של התקף לב- כל דקה קובעת !), בין היתר באמצעות ביצוע מיידי של בדיקות הדמיה של המוח (סיטי מוח כולל סיטי אנגיוגרפיה של כלי הדם המוחיים).
איחור באבחון ובמתן טיפול במצב של אירוע מוחי (שבץ מוחי/CVA), עקב התנהלות בלתי סבירה או בלתי נבונה של נותני השירות הרפואי, עשוי להוות רשלנות רפואית באבחון שבץ מוחי, ולזכות הנפגע ו/או בני משפחתו בפיצוי כספי משמעותי.

שתפ/י באמצעות: