שאלות ותשובות ברשלנות רפואית | עורכי דין

  1. עמוד הבית
  2. »
  3. שאלות ותשובות ברשלנות רפואית | עורכי דין

Last updated on March 21st, 2018 at 09:56 am

שאלות ותשובות ברשלנות רפואית

אנחנו יודעים שיש לך שאלות בנוגע לרשלנות רפואית. לכן קיבצנו את השאלות השכיחות ביותר והשבנו בצורה מפורטת. אל תהסס/י לפנות אלינו לייעוץ בכל שאלה.

שאלות שכיחות בנושא רשלנות רפואית

פיצוי על רשלנות בניתוח קטרקט תלוי בנסיבותיו של המטופל שנפגע מן הרשלנות, כגון גילו, הנזק כתוצאה מן הרשלנות לתפקודו בעבודה ובחיי היום יום ועוד.

בחירת עורך הדין שייצג הנפגע בתביעת רשלנות רפואית צריכה להיעשות בקפידה.

מומלץ לוודא שעורך הדין מתמחה בתחום של תביעות רשלנות רפואית ושיש לעורך הדין ניסיון בתביעות אלו. לפני קבלת החלטה סופית, מומלץ לשמוע דעה שנייה מעורך דין אחר המתמחה בתביעות בנושא רשלנות רפואית.

אין להיגרר אחר הבטחות כאלו ואחרות של עורך הדין- עורך דין סביר וזהיר יימנע מלהבטיח ללקוח כל הבטחה שהיא.

מומלץ לברר עם עורך הדין המיועד לייצג הנפגע בתביעת רשלנות רפואית מהן העלויות הצפויות עבור חוות דעת, אגרות וכיו"ב.

כמו כן, יש להסדיר מראש, בכתב ובצורה מסודרת, את ענייני שכר הטרחה שייגבה עבור הייצוג בתביעת רשלנות רפואית. בד"כ, עורכי הדין העוסקים בתחום של תביעות רשלנות רפואית גובים סכום כסף מסוים עבור פתיחת התיק ולימודו, כאשר שכר הטרחה נגזר באחוזים מהפיצוי שמתקבל בסוף ההליך, רק אם מתקבל פיצוי.

ההליך של תביעת רשלנות רפואית הינו ארוך ונפרש בדרך כלל על פני שנים. גם מיומנותו של עורך הדין שנבחר לטפל בתביעת רשלנות רפואית עשויה להכריע גורל התביעה.

בסופו של דבר, כמו לפני כל החלטה משמעותית בחיים, לפני שבוחרים עו"ד לרשלנות רפואית, מומלץ לקבל החלטה מושכלת על סמך מידע מלא.

רשלנות במתן תרופה יכולה להיות מיוחסת הן לרופא המשפחה שרשם את התרופה, הן לרוקח שסיפק את התרופה והן לחברה שייצרה את התרופה. רשלנות במתן תרופה יכולה להתרחש, למשל, כאשר לא נבדקת על ידי רופא המשפחה השפעת תרופות אחרות אותן נוטל המטופל קודם מתן המרשם לתרופה, כאשר לא נבדק הרקע הרפואי של המטופל על ידי רופא המשפחה, כאשר אחד מרכיבי התרופה עלול לגרום נזק או כאשר המטופל לא הוזהר מפני הסיכונים ותופעות הלוואי שבנטילת התרופה.

במידה שניתן להוכיח כי מוהל התרשל, קרי פעל באופן לא סביר בביצוע ברית מילה, וכי נגרם נזק לצמיתות לילד הנימול כתוצאה מהרשלנות, ניתן להגיש תביעת רשלנות בברית מילה נגד המוהל. את התביעה ניתן להגיש עד הגיעו של הילד לגיל 25.

ש לבחון כל מקרה לגופו. לא כל איחור באבחון של גידול בעמוד השדרה מהווה רשלנות רפואית באבחון. יחד עם זאת, במידה שיימצא כי לא הייתה התייחסות מתאימה לתלונות החולה, למשל לא נעשו הבדיקות הקליניות הנחוצות בהתאם לתלונות שהציג החולה, ולפיכך אבחון הגידול בעמוד השדרה התאחר והדבר תרם לנזקיו של החולה, אזי יכולה להיות לנפגע עילת תביעה בגין רשלנות רפואית באבחון של גידול בעמוד השדרה.
לגורם הזמן יש חשיבות רבה באבחון של גידולים בעמוד השדרה, שכן מקובל וידוע שכריתתו של גידול ספינלי שפיר טרם גרימתו של נזק נוירולוגי בלתי הפיך, עשויה להביא לריפויו המלא של החולה.

התשובה לשאלה תלויה בנסיבותיו הספציפיות של המקרה- יש להוציא את התיק הרפואי ולבחון האם הרופא שטיפל בצרבת היה צריך להפנות לבדיקות נוספות על מנת להגיע לאבחנה הנכונה.

במידה שנגרם למטופל נזק לאחר ניתוח לתיקון בקע (הרנייה), מומלץ לבדוק מה היו הסיבות שגרמו לנזק. במידה שהניתוח בוצע בטכניקה לקויה, יכול ומדובר בתוצאה של רשלנות רפואית בניתוח. לפיכך, ועל מנת למנוע טענת התיישנות נגד התביעה ברבות השנים, מומלץ לבדוק המקרה בהזדמנות הראשונה.

תביעה על רשלנות בניתוח ניתן להגיש ישירות נגד המנתח או, בנוסף או לחילופין, נגד המוסד הרפואי שמעסיק אותו. דרכנו היא שלא לתבוע רופאים באופן אישי, אלא במקרים שלא מותירים ברירה (כגון מקרה שבו בית החולים מתנער מהקשר שלו עם הרופא או מקרה שבו הרופא פעל במרפאה פרטית שבבעלותו).

הפיצוי על רשלנות רפואית תלוי במשתנים רבים, ולרוב, אינו קשור לחומרת הרשלנות אלא לגובה הנזק שנגרם כתוצאה מהרשלנות. ראשי הנזק המרכיבים את הפיצוי על רשלנות רפואית כוללים הפסדי שכר, כאב וסבל, הוצאות רפואיות ועוד.

>רשלנות רפואית בלידה או במובנה הרחב יותר – רשלנות רפואית בהריון ולידה, הינה שם כולל למעשים ו/או מחדלים של המערך הרפואי בניהול ההריון ו/או הלידה של היולדת, אשר גרמו לנזקים אצל היילוד ו/או היולדת. רשלנות רפואית בלידה יכולה להתרחש בשלב של לפני ההתעברות (למשל- בשלב של ייעוץ גנטי טרום הריוני של בני הזוג); רשלנות רפואית בלידה יכולה להתרחש במהלך ההריון עצמו (למשל- אי איתור מומים בבדיקות סקר כגון סקירת מערכות) ובמהלך הלידה עצמה ובסמוך לה (למשל- עיכוב בביצוע ניתוח קיסרי במצב של מצוקה עוברית; השארת חלק מהשלייה ברחם של היולדת, דבר שעלול להוביל לתסמונת אשרמן ולעקרות). להרחבה ר' מאמר בנושא רשלנות רפואית בלידה.

על מנת לענות על השאלה יש לבחון את התיקים הרפואיים ואת התנהלות הצוות המצנתר וכן לבדוק את הקשר שבין אופן הצנתור לאימפוטנציה שהופיעה לאחריו.

עיכוב בביצוע ניתוח קיסרי, במצב שקיימת דחיפות בביצועו עקב סכנה לחיי היילוד או היולדת, עשוי להוות רשלנות רפואית בלידה. מומלץ לבחון כל מקרה לגופו. 

התשובה לשאלה זו אינה פשוטה. עקרונית, מדובר ב-7 שנים מיום הניתוח, אלא אם כן הנזק כתוצאה מהרשלנות בניתוח התגלה רק במועד מאוחר יותר, שאז חלים כללים שונים. מומלץ לקבל ייעוץ משפטי בתחום.

גובה הפיצוי על רשלנות בניתוח איננו תלוי במהותה של הרשלנות או של הניתוח אלא בגודל הנזק שנגרם כתוצאה מהרשלנות בניתוח. זאת, על פי העיקרון החל בתביעות נזיקין של "השבת המצב לקדמותו". הפיצוי מורכב מרכיבים שונים כגון הפסדי שכר, הוצאות רפואיות, כאב וסבל (עוגמת נפש) ועוד.

רשלנות רפואית בחדר מיון יכולה להיות מיוחסת לכל התנהלות בלתי סבירה מבחינה רפואית של הצוות הרפואי והסיעודי שבדק את החולה בחדר המיון.

שתפ/י באמצעות: