שאלות ותשובות על רשלנות רפואית

  1. עמוד הבית
  2. »
  3. שאלות ותשובות על רשלנות רפואית

Last updated on May 5th, 2019 at 01:10 pm

רשלנות רפואית- שאלות נפוצות

אנחנו יודעים שיש לך שאלות בנוגע לרשלנות רפואית. לכן קיבצנו כאן את שאלות נפוצות והשבנו בצורה מפורטת. ככל שעדיין לא קיבלת תשובה, ניתן לפנות אלינו לייעות לא מחייב.

שליית פתח מרכזית מהווה גורם מוכר ללידה מוקדמת ומחייבת מתן הנחיות ליולדת, שמטרתן, בין היתר, לשמור על ההריון ו"למשוך" אותו כמה שיותר. כמו כן, באם עולה חשד ללידה מוקדמת מאיימת, אזי יש להקדים ולתת ליולדת טיפול מתאים בסטרואידים, להבשלת מערכות העובר. במקרה בו לא ניתנו הוראות וטיפול מתאימים למצב זה, ובעקבות כך נולד פג פגוע, הרי שיכול ותיהיה עילת תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון.

יש לבחון כל מקרה לנסיבותיו: אם אי אבחונה של דלקת ריאות נבע כתוצאה מהתנהלות בלתי סבירה של הרופא הבודק, וכתוצאה מהיעדר האבחון נגרם לחולה נזק לצמיתות- אזי ניתן יהיה להגיש תביעה ברשלנות רפואית.

השאלה חסרת פרטים מספיקים. ככלל, על מנת לבחון קיומה של רשלנות רפואית, יש לבדוק אם התרחשה התנהלות בלתי סבירה של רופא, והאם אלמלא אותה התנהלות בלתי סבירה, לא היה נגרם לחולה נזק כלשהו.

שכר הטרחה של עו"ד רשלנות רפואית נגזר ברוב המקרים מן הפיצוי שיקבל התובע בסופו של המשפט או בפשרה, אם יקבל.

עשויים להיות מקרים בהם במהלך ניתוח להחלפת מפרק ירך נגרמת פגיעה בעצבים המותניים האחראים על עיצבוב שרירי הגפיים התחתונות וכף הרגל. יש צורך לעיין בתיקך הרפואי ובתוך כך גם בדוח הניתוח ולבחון האם ננקטו במהלך הניתוח כל האמצעים הנדרשים לצורך הגנה על העצבים באזור האגן/ירך. במידה שלא נעשו המאמצים הנדרשים, ייתכן ותיהיה אפשרות להגיש עבורך תביעה לפיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח.

יש לבדוק את נסיבות המקרה, בין היתר בעזרתו של מומחה ברפואת טיפול נמרץ והרדמה, כדי לדעת האם אכן התרחשה רשלנות בעת ביצוע ההנשמה ומהו הנזק שנגרם כתוצאה מכך.

לרופאים אמורים להיות בדרך כלל הכלים על מנת לאבחן גידול בעצב השמיעה (נקרא גם נוירינומה אקוסטית) מבעוד מועד. יש לבחון את השתלשלות העניינים ברשומה הרפואית, כדי להחליט האם התרחש איחור בלתי סביר באבחון הגידול, והאם איחור זה גרם נזק לחולה.

פיגור שכלי יכול להיות תוצאה של פגיעה מוחית במהלך ההריון או הלידה. פיגור שכלי יכול להיות גם תוצאה של לידה מוקדמת (פגות). במידה שניתן היה למנוע הסיבה לפיגור השכלי אצל הילד במקרה הספציפי, אך זאת לא נעשה על ידי הגורמים שהיו אחראים על ההריון, אז יכול הדבר לבסס עילת תביעה בגין רשלנות רפואית.

כך למשל מקרה בו היו אצל אישה הרה גורמי סיכון ללידה מוקדמת (לידה מוקדמת קודמת, קיצור צוואר הרחם, שליית פתח וכו'), אך רופא הנשים אשר ביצע את מעקב ההריון של אותה אישה לא הגדיר הריונה כהריון בסיכון ולא פעל כמתחייב (שמירת הריון, מעקבים תכופים, מתן סטרואידים ליולדת לפני התפתחותה של לידה מוקדמת), ובסופו של דבר נולד פג הסובל מפיגור שכלי (שהינו במקרים אלו בדרך כלל תוצאה של דימום תוך מוחי), יכול ותיהיה לילד עילת תביעה בגין רשלנות רפואית.

על פי כללי לשכת עורכי הדין, אסור לעורך דין להציג עצמו בפני ציבור לקוחותיו כ"מומחה" לרשלנות רפואית. איסור זה נובע בראש ובראשונה מכך שאין בדין כל הוראה הקובעת קריטריונים להעניק לעורך דין תואר מומחה ברשלנות רפואית. לעומת זאת, אין כל מניעה שעורך דין העוסק בתחום הרשלנות הרפואית, יציג עצמו כמתמחה ברשלנות רפואית; מתמחה ברשלנות רפואית בניתוח; מתמחה ברשלנות רפואית בהריון ולידה וכו'.

צנתור לב, ככל פרוצדורה רפואית, צריך להתבצע על פי כללים מקובלים וידועים בפרקטיקה ובספרות הרפואית. חריגה מכללים אלה עשויה להקים עילת תביעה ברשלנות רפואית.

לצורך הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית צריך לפנות לעורך דין הבקי בתחום משפטי זה. המדובר בתביעה מורכבת המחייבת עירובו של בעל מקצוע מתאים.

תביעת רשלנות רפואית הינה תביעה לפיצוי כספי בגין נזקי גוף שנגרמו למטופל עקב טיפול רפואי רשלני. הטיפול הרשלני יכול להתבטא במעשה אקטיבי (למשל – נזקים שנגרמו בניתוח) או במעשה פאסיבי (כגון- אי ביצוע בדיקות מתאימות, איחור באבחון מצבי חולי רפואי).

כמו כל זכות העומדת לכל אזרח על פי דין, כך גם הזכות לתבוע המוסד הרפואי במקרים של רשלנות רפואית. שאלת הכדאיות הינה מורכבת, והיא בעלת היבטים כלכליים ואחרים. אחת ממטרות התביעה במקרים של רשלנות רפואית הינה להיטיב מצבו של מי שהפך באחת לנכה, על כל הכרוך בכך (הפסיק לעבוד ולהתפרנס, זקוק לצרכים מיוחדים כגון עזרה, צרכי ניידות, אביזירם רפואיים וכו'). יחד עם זאת, ישנן עלויות לתביעה (עלות חוות דעת מומחים, אגרה וכו'), כך שלמרבה הצער לא כל מי שניזוק עקב רשלנות רפואית, יכול ל"הרשות לעצמו" האפשרות לתבוע. בסופו של דבר, ההחלטה נתונה בידי הניזוק או בני משפחתו (במקרים של מי שנפטר חו"ח, קטין וחסוי) כאשר עורך הדין שנבחר לייצג ההנפגע יכול לנסות להעריך מראש את כדאיות התביעה בכל מקרה ומקרה.

הפיצוי המתקבל על רשלנות בבדיקה גניקולוגית נגזר מגובה הנזק שנגרם כתוצאה מן הרשלנות. כל מקרה נדון לגופו, בהתאם לנתוניה האישיים של הנפגעת.

יש להפנות מלוא התיק הרפואי, לרבות דוח הצנתור, למומחה בכירורגיית כלי דם, על מנת שיחווה דעתו האם הנזק לעורקים נגרם כתוצאה מהתנהלות בלתי סבירה של המצנתרים. מומלץ לפנות לעו"ד המתמחה ברשלנות רפואית, לצורך איסוף החומר, ניתוחו, הפנייתו למומחה מתאים ובניית כתב תביעה.

שתפ/י באמצעות: