רשלנות רפואית באבחון ובטיפול במקרה של מחלות לב עלולה לגרום לחולה לנזק חמור, ואף חלילה למוות. תביעות רשלנות רפואית לפיצויים בשל התקף לב, הינן שכיחות למדי. מהי רשלנות באבחון ובטיפול באוטם שריר הלב, מהו הפיצוי המגיע במקרה של התקף לב בשל רשלנות רפואית- זאת ועוד במאמר הבא:

מהי רשלנות רפואית באבחון ובטיפול בהתקף לב ?

התקף לב הינו מן השכיחים שבמחלות הלב. התקף לב מלווה בדרך כלל בתסמינים שונים. לעתים, למרות העובדה שהמטופל פנה לרופא והתלונן בפניו על סימנים שעלולים להיות רמזים להתקף לב בפתח, כושל הרופא ואיננו משכיל לזהות מבעוד מועד את ההתקף שבפתח. במקרה שכזה, עלול המטופל לחוות בתוך ימים עד שבועות התקף לב שמותיר אותו עם פגיעה לבבית בלתי הפיכה או אף חלילה להביא למותו. אם כך אכן קרה, ייתכן שמדובר ברשלנות רפואית [להרחבה קרא/י על "מהי רשלנות רפואית"]. זאת באותם מקרים בהם ניתן להראות שטיפול מיטבי היה מונע התקף הלב והנזק הבלתי הפיך לשריר הלב, למשל באמצעות צנתור לבבי. דוגמה קלאסית לרשלנות באבחון ובטיפול בהתקף לב- חולה המתלונן אצל רופא המשפחה על לחצים בחזה לראשונה בחייו, לא עובר אק"ג ולא מופנה לחדר מיון לאשפוז לצורך בירור ומעקב.

למרבה הצער נתקלנו עם השנים במקרים רבים של איחור באבחון התקף לב, בשל התעלמות של רופא ראשוני (רופא משפחה, רופא מוקד, רופא חדר מיון, רופא במרפאת הכלא) מסימנים וסימפטומים המרמזים על התקף לב בפתח. 

יש כיום אמצעים רבים שמטרתם מניעת התקף לב- בין אם מדובר בטיפול תרופתי מונע אצל אנשים עם גורמי סיכון (באחריותו של רופא המשפחה לזהות ולהציע טיפול תרופתי מונע מתאים כגון אספירין) ובין אם מדובר באמצעים אחרים, כגון צנטור, במקרים של תעוקת חזה, היינו תלונות על כאבי חזה. גורם הזמן הינו קריטי במקרים של התקף לב ולכן יש להעניק טיפול בהקדם ואין מקום לטעויות, אחרת עלול האירוע להסתיים, חלילה, במוות של המטופל בשל רשלנות רפואית. בכל מקרה של ספק יש לפסוק לחומרה ולבצע בירור מקיף.

במידה שאלמלא הרשלנות הרפואית התקף הלב היה נמנע או ממוזער משמעותית, ניתן לתבוע ולדרוש פיצויים כספיים. הפיצויים במקרים שכאלו עשויים להיות בטווח של בין מאות אלפי למיליוני שקלים- תלוי בנסיבותיו של כל מקרה ומקרה.

מהו הפיצוי הצפוי על התקף לב בשל רשלנות רפואית ?

חישוב הפיצויים הכספיים להם זכאי נפגע רשלנות רפואית בשל איחור באבחון ובטיפול באוטם שריר הלב אינו עניין של מה בכך. גילו של הנפגע, כמו גם מצבו התעסוקתי לפני ואחרי המקרה, היקף הפגיעה הלבבית והשלכותיה על תפקודו היומיומי, תוחלת חייו ו/או הקיצור הצפוי לה עקב הרשלנות- אלו ועוד – משפיעים על היקף הפיצוי שיקבל הנפגע.

לא דין נפגע צעיר ומתפקד שספג נזק לבבי חמור בשל הרשלנות כדין נפגע קשיש וחולני שספג נזק קל יחסית- הפיצוי עבור הצעיר עם הנזק החמור עשוי להיות גבוה פי כמה וכמה מהפיצוי לו יהיה זכאי הנפגע הקשיש עם הנזק הקל ללב. לחצ/י לקריאה על פיצוי לקשיש בשל איחור באבחון התקף לב.

במידה שעברת התקף לב או חלילה יקירך נפטר עקב התקף לב או סיבוכיו (דום לב), ניתן לפנות אלינו לייעוץ פרטני ולא מחייב על מנת לברר זכותך לקבלת פיצויים בשל התקף הלב שיכול היה להימנע, אלמלא הרשלנות. במקרה בו בשל התקף לב או דום לב נפטר החולה, יהיו זכאים יורשיו החוקיים לתבוע בשם העיזבון פיצוי בשל הרשלנות שגרמה למוות. במקרה זה יובאו בחשבון, בין היתר, נתונים סביב שכרו של המנוח טרם האירוע, שנות החיים שהיה צפוי לחיות ולהשתכר, היקף התמיכה שאבד לתלויים בו (אשתו, ילדיו, הוריו) וכן שנות החיים שקוצרו בשל המוות בטרם עת. 

יצירת קשר

לפניה מהירה
דילוג לתוכן