רשלנות רפואית בניתוח כריתת אפנדיציט - ראש הסקשן נפל בחלל הבטן

מקרה תביעת רשלנות רפואית בניתוח אפנדיציט בילדה. התביעה הוגשה ב-3.4.19 לבית משפט השלום ברמלה, בשמה של ילדה כבת 10. בתביעה נטען כי בשל רשלנות וחוסר זהירות במהלך ניתוח לכריתת תוספתן (אפנדקטומי) נפל חלק מכלי הניתוח (ראש הסקשן) לתוך הבטן של הילדה. בשל כך נאלצו הרופאים לתור אחר החלק שנפל ולהרחיב חתכי הניתוח שהתארך עד מאוד. הילדה נותרה פגועה ועם נכות הכוללת צלקות רחבות ומכערות על פני בטנה.

עורכי הדין גיא נסים ואביחי דר מתארים פרטי התביעה ומסבירים על רשלנות רפואית בניתוחי אפנדיציט – מקרים שכיחים, היקף הפיצוי ומתי לפנות לייעוץ עם עורכי דין- זאת ועוד בשורות הבאות

פרופסור לכירורגיה קבע - ראש הסקשן נפל בשל אי הקפדה על הברגה מלאה של קצה צינור השאיבה

לכתב התביעה צורפה חוות דעת רפואית של מומחה בכיר, פרופסור לכירורגיה, אשר בדק הילדה ועיין בתיקיה הרפואיים, כולל דוח הניתוח לכריתת התוספתן נשוא התביעה. המומחה קבע בצורה שאינה משתמעת לשני פנים כי בשל רשלנות בהברגת קצה צינור השאיבה לגוף הצינור, קרתה התאונה המצערת שהותירה את הילדה עם נזק בלתי הפיך:

"אין ספק שמדובר בסיבוך שלא היה צריך לקרות והוא תוצאה ישירה של רשלנות בהברגת קצה צינור השאיבה לגוף הצינור ואי הקפדה של הצוות המנתח שלא טרח לוודא שקצה הצינור מוברג בצורה נאותה לפני שהכניסו לחלל הבטן. כתוצאה מכך, השתחרר חלק זה ונפל לחלל הבטן, דבר שהצריך בסופו של דבר את הרחבת החתך הניתוחי".

בשל הרשלנות בניתוח אפנדיציט נותרה הילדה עם צלקות לכל החיים

בשל הרשלנות הרפואית בניתוח, נאלצו הרופאים להרחיב חתכי הניתוח ולהאריכו. בעקבות זו נגרמו לילדה צלקות רחבות ומכערות שילוו אותה כל חייה. המומחה הרפואי, שחוות דעתו צורפה לתביעה, התייחס בחוות דעתו גם לסוגיה זו:

"לפלונית יש כיום צלקת ארוכה של 10 ס"מ בבטן הימנית התחתונה וכן, שלוש צלקות קלואידיות מכוערות שדרכן נעשה הניסיון להוציא את החלק שנפל לחלל הבטן בגישה לפרוסקופית".

המומחה קבע לילדה נכות לצמיתות בשיעור 10% לפי סעיף 75(1)(ב) לתקנות המל"ל, בגין 3 צלקות קלואידיות מכוערות וצלקת ארוכה של 10 ס"מ, שכולן נוצרו במהלך ועקב הניסיונות להוציא את החלק שנפל לחלל הבטן של הילדה.

מקרים שכיחים העלולים ללמד על רשלנות רפואית בניתוח אפנדיציט

מהו היקף הפיצוי הצפוי במקרה של רשלנות רפואית בניתוח אפנדיציט אצל ילדים ?

הפיצוי הכספי בשל נזקים שנגרמים כתוצאה מרשלנות בניתוח אפנדיציט אצל ילדים, תלוי בראש ובראשונה בהיקף הפגיעה. בעוד שפגיעה קלה וחולפת לא תזכה בפיצוי המצדיק בד"כ תביעת רשלנות רפואית (משיקולי עלות/תועלת), הרי שקיומו של נזק גוף בלתי הפיך, יצדיק על פי רוב הגשת התביעה. הפרמטרים המרכזיים לחישוב הפיצויים במקרים אלו הינם, בין היתר: גיל (במקרה של ילדים הגיל פועל לטובת פיצוי מוגבר שכן בפני הילד כל חייו, כמו כן ישנן חזקות במקרים של ילדים הפועלות לטובת הילד הקטין); היקף הנזק (לא נזק קוסמטי בלבד כנזק בעל משמעות תפקודית עם פגיעה פוטנציאלית בכושר ההשתכרות של הילד); צורך בעזרת הזולת, בביצוע תפקודי יומיום או במשק הבית (ככל שקיים); צרכי ניידות בשל הפגיעה; צרכי דיור; אביזרים רפואיים ועוד. כמו כן, רכיב מרכזי בפיצוי במקרים אלו הוא ראש הנזק הלא ממוני של כאב וסבל, צער ועגמת נפש וכן קיצור בתוחלת החיים (במקרה פטירה או מקרה בו בשל הנזק צפוי כי חיי הנפגע יתקצרו); אלו וגם אלו תלויים בנסיבותיו של כל מקרה ומקרה ואין פיצוי אחיד במקרה של רשלנות בניתוח אפנדיציט. יחד עם זאת, באופן כללי ניתן לומר שטווח הפיצוי במקרים המצדיקים תביעה, נע בין מאות אלפי למיליוני שקלים. [להרחבה בנושא פיצוי על רשלנות רפואית במקרה של ילדים לחצ/י על הקישור].

300,000 ש"ח פיצוי לבן 40 שנפגע במהלך ניתוח אפנדיציט >

לסיכום, ניתוח אפנדיציט הינו ניתוח שכיח למדי, ואינו נחשב למורכב במיוחד (אם הדלקת מאובחנת בזמן). לכן, הופעת נזק בלתי הפיך סביב ניתוח זה אמורה להרים דגל אדום ואת רף החשד להתרחשות של רשלנות. יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי בהחלט ישנם מקרים של נזקים סביב ניתוח אפנדיציט, שהיו מתרחשים גם בידיים מיומנות. משכך, נודעת חשיבות רבה למודעות לאפשרות לתבוע ולפנייה לעורך דין לרשלנות רפואית על מנת שיברר המקרה.

הפיצוי הכספי במקרים של רשלנות בניתוחים לכריתת תוספתן אצל ילדים עשוי להיות גבוה, כשהיקף הפיצוי תלוי- בראש ובראשונה- בחומרת הפגיעה.

תביעה: הרופאים פגעו בניתוח אפנדיציט בעורק גדול ברגלה של המטופלת >

למידע נוסף על רשלנות רפואית בניתוח אפנדיציט בילדים ראו גם:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp