הזכות לפיצוי כספי בשל אירוע תאונה בשטח ציבורי

תאונות שגרמו לנזק גוף, מקל ועד חמור, עלולות להתרחש בכל עת ובכל מקום. לעתים כמובן, מדובר בתאונה בלתי נמנעת, ללא "גורם מעוול", או אף בתאונה שהתרחשה באשמתו הישירה של הנפגע עצמו. ואולם, במקרים שבהם ניתן יהיה להוכיח רשלנות או הפרת חובה חקוקה מצידו של גורם כלשהו, שגרמו לתאונה או לא מנעו התרחשותה בשל מחדל מצידם או הפרת חובה חוקית המוטלת עליהם, ניתן יהיה גם להגיש תביעה נגד אותו גורם ולקבל פיצויים בגין הנזקים שנגרמו בתאונה.

פיצוי על תאונה שהתרחשה ברחוב

כך למשל, במקרים שבהם התאונה התרחשה ברחוב או בדרך שבאחריותה של רשות מקומית כלשהי, ועקב מעשיה ומחדליה, ניתן יהיה לתבוע פיצוי כספי בשל הנזקים שנגרמו לנפגע. להלן דוגמאות למקרים של תאונות ברשות הרבים:

  • נפילה של הולך רגל באתר עבודות שיפוץ ופיתוח ברחוב שלא סומן ולא גודר כראוי.
  • היתקלות ופציעה כתוצאה מבור/ליקוי בולט במדרכה שהרשות המקומית לא דאגה לתקן, כמתחייב מאחריותה בפקודת העיריות.
  • טביעה בים – במקרים אלו על פי רוב הרשות המקומית היא המפעילה של החוף ומשרד הפנים הוא הרגולטור. לקריאה על מקרה טביעה בחוף ימה של תל אביב, בגינו קיבל צעיר אותו ייצגנו מעל 5 מילון ש"ח לחצ/י כאן.

מהי רשות הרבים ? 

רחובות העיר מהווים ללא ספק רשות הרבים אך למעשה כל מקום הפתוח לכללה ציבור כגון קניון, ספרייה או גינת משחקים – מהווה רשות הרבים. האחריות לפיצוי במקרה של תאונה ברשות הרבים מוטלת בראש ובראשונה על בעל הקרקע הנדונה ומחזיקו. כל למשל במקרה מצער בו ייצגנו, דובר על רב כבן 60 אשר נכנס לרשות הרבים (ספריית בית חב"ד) נתקל מעקה רעוע וצנח למותו מגובה רב. באותו מקרה נתבעו הן בעלת הקרקע (חברה בריטית) והן מפעילת הספרייה (בית חב"ד).

חשוב לציין ששטח ציבורי משמעו גם שטח שהציבור מוזמן להיכנס אליו, ואזי מוטלת חובת זהירות, ואפילו חובת זהירות מוגברת, על בעלי המקרקעין כלפי המוזמנים למקרקעין. כך למשל, ניתן יהיה להגיש תביעה בגין החלקה על שלולית מים בקניון שלא יובשה כראוי, בגין נפילה במדרגות אולם ציבורי שנבנו ברשלנות ובניגוד לתקנים וכד'.

מה לעשות אם נפגעת ברשות הרבים ?

במקרה שכזה, מומלץ צלם המפגע וכן לתעד שמות עדים ופרטים נוספים. לאחר מכן יש לפנות לעורך דין המתמחה בדיני נזיקין על מנת שייבחן האפשרות לקבלת פיצוי כספי בשל תאונה ברשות הרבים.

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp